Visos naujienos
2024-04-10

Vertingi patarimai, kaip išvengti padirbtų monetų ir aukso luitų

  • Naujienos

Investavimas į auksą ar monetas gali būti puikus būdas diversifikuoti savo investicijų portfelį. Tačiau rinkoje egzistuoja nemažai šių produktų padirbinių, todėl norint išvengti nusivylimo reikia būti itin atsargiems. Dalinamės patarimais kaip neapsigauti ir įsigyti išties autentiškas monetas bei investicinius aukso luitus.

Pirkite tik iš patikimų, aukštos reputacijos pardavėjų

Norint įsigyti tikrai kokybišką, ilgalaikę vertę išlaikantį gaminį, iš pradžių rekomenduojame šiek tiek panagrinėti rinką ir pasidomėti apie aukso luitus bei monetas – jų rūšis, grynumą, svorius. Prieš įsigydami investicinius gaminius būtinai plačiau susipažinkite su pardavėjais, jų reputacija, patikrinkite atsiliepimus. Pirkdami tauriųjų metalų gaminius iš Lietuvos monetų kalyklos galite jaustis saugiai, nes tai patikima, aukštą reputaciją turinti Lietuvos banko kontroliuojama valstybinė įmonė. 

 

Autentiškumo sertifikatai

Įsigyjant kolekcines ar aukso monetas bei luitus itin svarbu, kad šie gaminiai turėtų autentiškumo sertifikatus, įrodančius, kad įsigyjamas taurusis metalas yra tikras, nurodyto grynumo ir svorio. Sąžiningi ir patikimi prekiautojai šiuos sertifikatus pateikia visada –  nepirkite tauriųjų metalų gaminių be jų. Tiesa, prieš perkant būtina patikrinti ir pačių sertifikatų autentiškumą, nes vis dažniau pasitaiko jų klastočių. Patikrinti sertifikatą galite gamintojo duomenų bazėje pagal jo serijos numerį arba susisiekę su gamintoju tiesiogiai. Aukščiausiems kokybės ir autentiškumo standartams užtikrinti, kiekvienas Lietuvos monetų kalyklos gaminys yra autentiškas ir sertifikuotas. 

 

Įsitikinkite, kad nėra padirbinių požymių

Pirkdami aukso luitus bei vertingas monetas, būkite budrūs ir visada patikrinkite, ar ant jų nėra padirbinio požymių. Vieni dažniausių tokių požymių – nesuderintos arba neryškios žymės ant monetos ar luito, šiurkštūs ar nelygūs kraštai, deklaruojamo svorio neatitikimas (dažniausiai jis yra mažesnis nei turėtų būti), autentiškumą ir savybes patvirtinančio sertifikato neturėjimas, specialaus tauriųjų metalų dirbinių žymėjimo nebuvimas. 

Prieš kurį laiką tokio tipo sukčiavimo atvejis buvo užfiksuotas pasinaudojant Lietuvos monetų kalyklos nukaldintomis 500 litų nominalo vienos uncijos auksinėmis monetomis. Nors Lietuvos monetų kalyklos gaminius padirbti yra itin sunku, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams skirta moneta visgi tapo sukčių įrankiu. Iš Latvijos piliečio ją įsigijęs asmuo kartu su moneta gavo ir dokumentą, kuriame buvo nurodyta, kad jos sudėtis yra 99,9 % auksas. Tačiau kilus įtarimui dėl autentiškumo ir atlikus ekspertizę paaiškėjo, jog tai yra padirbinys. Taigi kilus dvejonių dėl įsigyto gaminio, visuomet reikėtų jį patikrinti ir kreiptis į teisėsaugos institucijas. 

Visi mūsų šalyje realizuojami tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminiai privalo atitikti Lietuvos Respublikos Tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatymą. Visi Lietuvos monetų kalykloje pagaminti tauriųjų metalų gaminiai yra ženklinami trimis prabos žymenimis – tai:

1. Lietuvos monetų kalyklos logotipo ikona, kuri nurodo, kad gaminys yra nukaldintas būtent Lietuvos monetų kalykloje;
2. Gaminiui panaudoto metalo cheminio elemento simbolis, pavyzdžiui, auksas (Au) ar sidabras (Ag);
3. Lydinio grynumas dalimis iš tūkstančio, pavyzdžiui, 999, 925 ir t. t.

 

Saugokitės pigių pasiūlymų

Perkant auksą svarbu nepamiršti, kad kainos svyruoja priklausomai nuo esamos rinkos. Nors monetoms ir aukso luitams kartais taikomi specialūs pasiūlymai ar nuolaidos, radę tokį pasiūlymą būkite itin atsargūs. Jei kaina yra daug mažesnė už tuometinę rinkos kainą – didelė tikimybė, jog pardavėjas nėra sąžiningas. Tokie pasiūlymai gali būti bandymas parduoti jums padirbtus ar nurodytų savybių neatitinkančius aukso gaminius. Visada palyginkite skirtingų prekybininkų kainas – geriau sumokėti sąžiningą kainą už autentišką auksą nei rizikuoti nusipirkti padirbtą gaminį.

Aukso luitų ar vertingų monetų pirkimas gali būti naudinga investicija, tačiau prieš perkant šiuos gaminius neskubėkite, skirkite laiko įsitikinti jų autentiškumu ir pardavėjo patikimumu, o kilus abejonių – nedvejodami kreipkitės į specialistus.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos