Visos naujienos
2023-08-24

Ką vertėtų žinoti apie investicinį auksą?

  • Naujienos

Auksas visais laikais simbolizavo finansinę nepriklausomybę. Tiesa, tiems, kurie planuoja kaupti investicinį portfelį, prieš įsigyjant gaminių iš šio tauriojo metalo vertėtų atkreipti dėmesį ne tik į tai, kokia yra gaminio praba ar svoris, bet ir žinoti esminius bruožus, kuo investicinis auksas skiriasi nuo juvelyrinių papuošalų ar kitų dirbinių iš aukso. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime pagrindines investicinio aukso savybes.

Teisinis investicinio aukso apibrėžimas

Tai, kas yra laikoma investiciniu auksu, apibrėžia tiek Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio (PVM) įstatymo Ketvirtasis skirsnis, tiek speciali Europos Sąjungos Tarybos direktyva. Paprastai tariant, tam, kad auksas ir / ar jo gaminys būtų laikomas investiciniu ir pripažįstamas tarptautinėje tauriųjų metalų biržoje, jis privalo atitikti vieną iš šių kriterijų:

  • jei tai yra luitelis, plytelė arba plokštelė, auksas turi būti ne mažesnės nei 995 prabos, o gaminio masė – ne mažesnė nei 1 g;
  • jei tai yra moneta, ji turi būti nukaldinta po 1800 m. iš ne mažesnės nei 900 prabos aukso. Tokia investicinė moneta privalo turėti nominalą ir gali būti parduodama už kainą, kuri neviršija monetai panaudoto aukso rinkos vertės daugiau nei 80 %.

 

Toks teisinis reguliavimas labai svarbus dėl to, kad investiciniam auksui Lietuvoje taikomas 0 % PVM tarifas. Ši lengvata negalioja jokiems kitiems investicinio aukso apibrėžimo neatitinkantiems gaminiams, pavyzdžiui, juvelyrikai, paauksuotoms kolekcinėms monetoms ar pan. Svarbu pabrėžti, kad įstatymiškai investiciniu auksu laikomas ne tik sukauptas fizinis turtas, bet ir turimi vertybiniai popieriai, kurie patvirtina nuosavybės teises į investicinį auksą ir / ar tokio aukso gaminius.

 

Esminiai luitelių ir investicinių monetų skirtumai

Jei turėjote progą susipažinti su investicinio aukso gaminiais, turbūt pastebėjote, jog aukso luiteliai, plytelės ir plokštelės išoriškai yra labiau standartizuoti nei investicinės monetos. Pastarųjų reversą įprastai puošia meninis dizainas, o štai luiteliai turi unikalius identifikacinius numerius. Keli pavyzdžiai:

10 g investicinis aukso luitelis 100 g investicinis aukso luitelis 1 uncijos investicinė auksinė moneta „American Eagle 2023“ 1 uncijos investicinė auksinė moneta „Kangaroo 2023“
10 g investicinis aukso luitelis 100 g investicinis aukso luitelis 1 uncijos investicinė auksinė moneta „American Eagle 2023“ 1 uncijos investicinė auksinė moneta „Kangaroo 2023“

Be to, priešingai nei monetų, investicinių aukso luitelių masė yra nurodoma gramais: rinkoje dažniausiai galite rasti 1, 2, 5, 10, 20, 50 ir 100 g investicinius luitelius, tačiau pasitaiko ir „nestandartiniai“ – pavyzdžiui, 2,5 g arba pastaruoju metu išpopuliarėję 1 Trojos uncijos (1 oz = 31,1 g) tauriųjų metalų luiteliai.

 

Mūsų e. parduotuvėje galite įsigyti skirtingų investicinio aukso luitelių ir monetų, pagamintų žinomiausiose, aukštą produktų likvidumo lygį išlaikančiose pasaulio kalyklose. Peržiūrėkite asortimentą ČIA!

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos