Visos naujienos
2023-08-17

Monetų kolekcionavimo ABC: hobio subtilybės ir naudingi patarimai

  • Naujienos

Žavingas ir iš pažiūros paslaptingas numizmatikos hobis jau daugybę amžių traukia žmones iš įvairiausių pasaulio kampelių. Dar senovės graikų laikais gyvavusi tradicija ypatingomis progomis dovanoti monetas šiandien milijonams entuziastų reiškia gyvenimo būdą, kuriame apčiuopiamu pavidalu susipina istorinis palikimas ir meninė vertė. Norime pasidalinti savo patirtimi, skaičiuojančia jau ne pirmą dešimtmetį, todėl pristatome trumpą gidą tiems, kurie norėtų pradėti savo kelionę po numizmatikos pasaulį. Šiame straipsnyje trumpai aptarsime monetos „anatomiją“, klasifikavimo subtilybes ir padėsime jums įžiebti tą kibirkštį, kurią teikia monetų kolekcionavimas.

Kaip atpažinti monetų dalis ir rūšis?

Visų pirma, svarbu suprasti, jog numizmatika – tai ne šiaip metalinių pinigų kaupimas. Tai specifinis hobis, kuris peržengia pinigų srities ribas. Galima sakyti, kad monetų kolekcionavimas iš esmės yra estetinė kelionė laiku. Kolekcininkus dažniausiai užburia galimybė ir malonumas atpažinti, tyrinėti bei kaupti įvairias monetas – visa tai prilygsta istorinės ar kultūrinės kronikos iššifravimui.

Žinoma, tam, kad atpažintumėte monetas, gebėtumėte jas įvertinti bei sekti turimos kolekcijos vertę, pirmiausia derėtų išmokti monetos „anatomiją“. Kaip jau rašėme anksčiau, tam, kad moneta galėtų būti pripažinta ir atskirta nuo paprasto medalio, jai reikalingas nominalas (apie tai daugiau skaitykite ČIA). Kitos, ne mažiau svarbios dalys, kurios sutinkamos monetose, yra tokios:

  • Aversas – ta monetos pusė, kurioje paprastai vaizduojami nominalą suteikiančios šalies simboliai, pavyzdžiui, herbas, valstybės vadovo portretas ar kitas nacionalinis ženklas. Tai yra privalomi rekvizitai ir dažnu atvejų jų dizainas yra reglamentuotas, tad jo keisti negalima. Averse taip pat nurodomi monetos kaldinimo metai, nominalas, kalyklos identifikacijos ženkliukas ir panaudoto tauriojo metalo praba.
  • Reversas – monetos pusė, kurioje vaizduojami meninės reikšmės simboliai ar iliustracijos, kartais nurodomas ir kūriniui suteiktas pavadinimas. 
  • Briauna – tai sritis, dar vadinama trečiąja puse, kuri matoma suėmus monetą už averso ir reverso. Paprastai briaunos būna su grioveliais arba lygios. Lygios briaunos dažnai leteruojamos tekstiniais užrašais, pavyzdžiui, ant lietuviškos 2 € monetos briaunos iškaldinti žodžiai LAISVĖ * VIENYBĖ * GEROVĖ, arba numeruojamos, pavyzdžiui, ant briaunos iškaldinamas 1/500, kas reiškia, jog tai yra pirma moneta iš 500 vnt. tiražo.
  • Reljefas – bet kuri monetos dalis, iškilusi virš plokštumos.
  • Legenda – tekstas arba simbolis, identifikuojantis kaldinimo vietą, dizaino autorių ar pan.
  • Laukas – bet kuri monetos dalis, kurioje nėra jokių užrašų, simbolių, reljefo ar pan. Laukas suteikia erdvę ir foną kitiems monetos elementams.

 

Monetos „anatomijos“ pavyzdys su „Ponia Liepsna“

Monetos „anatomijos“ pavyzdys su „Ponia Liepsna

 

Kitas ir ne mažiau svarbus aspektas, kurį vertėtų išmokti atskirti, yra monetų rūšys. Susipažinkite su tomis, kurias galima sutikti dažniausiai:

  • Apyvartinės monetos (angl. circulating coins) – kiekvienam iš mūsų pažįstamos, kasdieniams atsiskaitymams naudojamos monetos. Pasitaiko, jog tokios monetos įgauna papildomos, netgi kolekcinės vertės, jei, pavyzdžiui, per klaidą dalis apyvartai skirto tiražo yra brokuojama.
  • Investicinės monetos (angl. bullion coins / rounds) – iš grynų arba itin mažai priemaišų turinčių tauriųjų metalų, pavyzdžiui, aukso, sidabro ar platinos, pagamintos monetos, skirtos norintiems investuoti. Paprastai tokių monetų vertę apibrėžia ne meninis išpildymas, o panaudoto tauriojo metalo kiekis ir grynumas (daugiau apie investicinius produktus pasakojame kitame mūsų straipsnyje ČIA).
  • Proginės monetos (angl. commemorative / collectible coins) – tai yra tiek kolekcinės, tiek apyvartinės monetos, kurios išleidžiamos norint pažymėti kokį nors įvykį ar pagerbti svarbų asmenį. Tokių monetų vertė tiesiogiai susijusi su kaldinimo tiražu bei vaizduojamos progos reikšme visuomenėje.
  • Antikvarinės monetos (angl. ancient / antique coins) – ypač retos, dažniausiai rankomis nukaldintos ir labai didelę vertę turinčios senovinės monetos, pavyzdžiui, iš romėnų ar graikų laikų. Ne paslaptis, jog tokių monetų kaina matuojama ne tik apčiuopiamais aspektais, tarkim, panaudoto metalo praba ar kaldinimo tikslumu, bet ir istorine reikšme, kuri laikui bėgant vis labiau auga.

 

Tiems, kurie nori kolekcionuoti monetas, labai svarbu žinoti tris pagrindinius monetų kaldinimo kokybės standartus – tai:

  • Proof – specialiai nukaldintos monetos, skirtos kolekcininkams ir vertinamos dėl savo išskirtinio vizualinio patrauklumo. Jų dizainas ir apdailos technologijos būna aukščiausios kokybės. Tokios monetos nepatenka į apyvartą ir yra saugomos specialiose kapsulėse.
  • Brilliant uncirculated (BU) – idealios kokybės, apyvartoje nebuvusios (po kaldinimo atrinktos ir atskirtos nuo kitų) monetos, kurios gali pasigirti veidrodiniu blizgesiu.
  • Uncirculated (UNC) – geros kokybės neapyvartinės monetos, ant kurių tik atidžiau apžiūrėjus galima pastebėti smulkius defektus, atsiradusius prisilietus prie kitų monetų.

 

Kaip pradėti monetų kolekciją?

Faktas: daugybė įvairiausių hobių paprastai prasideda nuo brangaus inventoriaus įsigijimo – tik ne numizmatika. Tam, kad pradėtumėte kolekcionuoti monetas, jums tereikia prisėsti ir pagalvoti, kokių monetų kolekciją norėsite kaupti. Žinoma, jei tik užsigeisite ypač retos ir brangios monetos, už ją paklosite ne vieną šimtą ar net tūkstantį eurų, tačiau dažniausiai numizmatai orientuojasi į tam tikrą nišą, kuri tampa jų kolekcijos ašimi. Pateikiame keletą pavyzdžių, kas tai galėtų būti:

  • TEMA – bene populiariausias būdas kolekcionuoti monetas, mat temų įvairovė yra išties beribė. Mitologija, vaikiškos pasakos, skirtingų kultūrų dievai, žymios asmenybės – visa tai ir dar daugiau masina numizmatus, kurie savo monetų kolekcijas kaupia pagal mėgstamas temas.
  • ISTORINĖ EPOCHA – kai kurie pasirenka kolekcionuoti monetas, susijusias su arba iškaldintas tam tikru laikotarpiu, pavyzdžiui, LDK ar ATR laikais, tarpukariu ar pan. Svarbu suprasti, kad nusprendus rinkti monetas iš itin specifinės istorinės epochos gali kilti papildomų iššūkių – tarkim, jei nuspręsite kolekcionuoti tik Antikos laikais kaldintas monetas, pasiruoškite, jog tai kainuos daug laiko (paieškoms) ir pinigų (norint įsigyti).
  • GEOGRAFIJA – šiais globalios ekonomikos laikais įsigyti monetų, kaldintų tam tikrose šalyse ar vaizduojančių tam tikrų valstybių simboliką, kur kas lengviau nei prieš kelis dešimtmečius, tad tokio tipo kolekcijų kiekis auga. Populiariausios šalys, kurioms savo kolekcijas pašventė ne vienas numizmatas – Jungtinė Karalystė, JAV ir Kanada.
  • TIPAS / NOMINALAS – kai kurie numizmatai siekia rinkti tik tam tikro nominalo, pavyzdžiui, penkių dolerių, arba tam tikro tipo, pavyzdžiui, tik progines monetas. Norėdami kolekcionuoti monetas pagal šiuos aspektus galite papildomai apibrėžti ir papildomą rodiklį – pavyzdžiui, galite kolekcionuoti tik Lietuvoje iškaldintus eurus!
  • METALAS – posakis „ne viskas auksas, kas auksu žiba“ numizmatikoje gali įgauti ir kitą potekstę: kai kurie entuziastai pasirenka savo kolekcijas kaupti tik iš tam tikro metalo, pavyzdžiui, gryno sidabro (Ag999) ar gryno aukso (Au999), monetų. 

Nepamirškite, jog svarbiausia, kad kaupiamos monetų kolekcijos prasmė jums teiktų džiaugsmą!

 

O kas toliau?

Nesvarbu, kokios priežastys atves jus į numizmatiką, šis ypatingas hobis neabejotinai praplės jūsų horizontus ir pakvies į tikrai turiningą, prasmingų istorijų bei užburiančio meno kupiną kelionę. Nepamirškite, kad viskas prasideda nuo mažų žingsnelių – savo monetų kolekciją pradėkite nuo prieinamesnių egzempliorių, kol laikui bėgant įgusite ir atrasite širdžiai mielą nišą.

Be to, įsileidę monetų kolekcionavimą į savo gyvenimą, jūs tapsite gausios, milijonus entuziastų visame pasaulyje suburiančios bendruomenės dalimi. Megzkite ryšius su bendraminčiais mūsų kanaluose – Facebook, Instagram ar Linkedin – ir prenumeruokite mūsų naujienlaiškius, kuriuose dalinamės aktualiausiomis naujienomis. Sveikiname atvykus į monetų kolekcionavimo pasaulį!

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos