Nemokamas pristatymas Lietuvoje perkant už 80 EUR ir daugiau!
  • 2021-11-30

    Kuo ypatingos kolekcinės monetos?

    Kiekviena šalis turi savo atributiką bei valiutą. Tokie simboliai kaip medalis, banknotas ar moneta turi dvi puses – aversą ir reversą. Įprastai averse vaizduojamas valdovo atvaizdas, valstybės herbas ar kitas nacionalinis simbolis, o reverse – koks nors įrašas ar iliustracija.

    Nominalas – ne tik skaičius

    Tam, kad moneta galėtų būti pripažinta ir atskirta nuo paprasto medalio, jai reikalingas nominalas, kurį suteikia tam tikros šalies centrinis bankas. Įdomu tai, jog teoriškai moneta yra atsiskaitymo priemonė nominalo kilmės šalyje: būtent nominalas sukuria monetai vertę, o tai savo ruožtu griežtai riboja jos tiražą. Tai itin svarbu, nes moneta negali būti replikuojama – t. y. iškaldinama tik tiek vienetų, kiek leidžia išduodanti šalis. Ribotas kiekis yra monetos vertės rodiklis, kuris laikui bėgant vis kyla.

    Monetos globaliai rinkai

    Daugumos šalių centriniai bankai leidžia tik savo šalies kolekcines monetas ir neparduoda licencijų joms gauti. Svarbu suprasti, jog Europoje tik Europos centrinis bankas gali naudoti EUR nominalą. Visgi pasaulyje yra tokių vietovių kaip Fidžis, Kamerūnas ar Naujajai Zelandijai pavaldi Niujė sala, kurių centriniai bankai išduoda tokias licencijas. Lietuvos monetų kalykla kuria autentiškas, globaliai rinkai skirtas monetas, tad esame pasirinkę bendradarbiauti būtent su Niujė salos centriniu banku – tai lemia privalomą tos šalies centrinio banko rekvizitų naudojimą averso pusėje.

    Kodėl būtent D. Britanijos karalienė?

    Pagal konstitucinį aktą, priimtą 1974 m., šalies vadovai yra Naujosios Zelandijos vadovai – Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II ir Naujosios Zelandijos generalgubernatorius. Būtent todėl Lietuvos monetų kalykloje kaldinamų monetų averse dažniausiai vaizduojamas Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas. Šis simbolis yra gerai atpažįstamas tiek kolekcionierių, tiek įprastų vartotojų, todėl jį mūsų kalykloje kaldinamoms kolekcinėms monetoms naudojame dažniau nei Niujė herbą.

    Gaminio numizmatinė vertė

    Dar vienas klausimas, kurio dažnai sulaukiame – kuo tokios monetos skiriasi nuo apyvartinių? Atsakymas labai paprastas: jos turi didelę numizmatinę vertę dėl dizaino bei technologinių sprendimų, kitaip tariant, sukurto vaizdo. Teoriškai, kai ant monetos yra nurodytas, pavyzdžiui, 5 dolerių nominalas, nuvykus į Niujė salą, ja ten galėtumėte atsiskaityti perkant ką nors už 5 dolerius. Vis dėlto, tai būtų itin retas atvejis, nes kolekcinės monetos yra įsigyjamos dėl savo numizmatinės vertės, o ne dėl nominalo. Tai – pagrindinis skirtumas tarp numizmatinių gaminių ir paprastų apyvartinių monetų, kurios yra tik atsiskaitymo priemonė.

    Kviečiame susipažinti su Lietuvos monetų kalyklos kolekcinėmis monetomis iš arčiau ČIA.