
Auksinės taisyklės: ką verta žinoti perkant investicinius produktus
Iš įvairių filmų pažįstamas vaizdas – namų seife sukrautos žvilgančios brangenybės ir aukso luiteliai – net ir skaitmeniniais laikais daugeliui simbolizuoja finansinę nepriklausomybę, kuri pralenkia įprastus pinigus, vertybinius popierius ar santaupas banko e. sąskaitoje. Nors tauriųjų metalų produktai tebėra viena iš populiariausių investavimo rūšių, kurios svarba ypač išauga ekonominio nestabilumo laikais, liaudies posakis „ne viskas auksas, kas auksu žiba“ priverčia susimąstyti – ką svarbu žinoti prieš įsigyjant investicinius gaminius?
Istorinė metalų įtaka ekonomikai
Įvairių brangiųjų metalų kaip atsiskaitymo priemonių naudojimas siekia Babiloną daugiau nei prieš 4 tūkst. metų, tačiau toks ekonomikos modelis nebuvo standartizuotas iki senovės graikų laikų. Štai filosofas Aristotelis, gyvenęs IV a. pr. m. e., taikliai pastebėjo, jog ne visas gyvenimo sritis įmanoma įvertinti barteriniais mainais, tad verčiau naudoti tai, kas gali būti lengvai pritaikoma kitiems tikslams, pavyzdžiui, geležį, varį, sidabrą, auksą ir t. t.
Iš pradžių tokių atsiskaitomųjų metalų vertė būdavo matuojama tik pagal svorį, bet tai sukėlė papildomų rūpesčių – tekdavo iš anksto viską kruopščiai pasverti, o tada įvertinti naudojamo metalo grynumą, mat dažnėjo siekiančių panaudoti daug priemaišų turinčius lydinius. Siekdami sumažinti sudėtingo proceso trukmę, valdžios atstovai pradėjo štampuoti metalo luitelius primityviais ženklais, patvirtinančiais ir svorį, ir grynumą. Tai žymiai paspartino prekybą, tad standartizuotas atsiskaitymo modelis ėmė plisti, o metalo luitelių štampavimas išliko iki mūsų dienų.
Pagrindinės lydinių savybės
Norint tiksliai nustatyti investiciniams produktams naudojamų tauriųjų metalų kokybę (grynumą), gali būti taikomas kelis šimtmečius žinomas ugnies analizės (angl. fire assay) metodas arba pasitelkiami šiuolaikiniai spektroskopiniai prietaisai. Reikalavimus tauriųjų metalų gaminiams (luiteliams, monetoms ir pan.) paprastai įtvirtina rinką reguliuojančios institucijos arba teisės aktai – taip užtikrinama, kad nustatytų lydinių specifikacijų laikosi visos suinteresuotos šalys pradedant gamintojais ir baigiant pirkėjais. Pavyzdžiui, kad aukso gaminys Europos Sąjungoje galėtų būti vadinamas investiciniu, lydinio grynumas turi būti ne mažesnis nei 99,5 %, jei tai luitelis, arba ne mažesnis nei 90 %, jei tai moneta.
Pabrėžtina, kad šiuolaikiniai investiciniai gaminiai ženklinami gamintojo pavadinimu ir štampu, kuriame nurodytas sertifikavimo numeris, svoris bei lydinio grynumas (procentais) arba praba (tūkstančio dalimis). Rinkoje lyderių pozicijas užima ir dažniausiai sutinkami investiciniai gaminiai iš Kanados karališkosios monetų kalyklos (Royal Canadian Mint), Perto monetų kalyklos (Perth Mint) Australijoje bei šveicarų tauriųjų metalų perdirbimo įmonės „Valcambi“ – šio gamintojo aukso luitelius galite įsigyti ir mūsų parduotuvėje.
Į ką būtina atsižvelgti investuojantiems
Kaip jau minėta, aukso (ar kitų tauriųjų metalų) investicinius produktus verta rinktis dėl kelių priežasčių, iš kurių pagrindinė – ilgalaikė ekonominė vertė (žr. lentelę žemiau): toks investavimo būdas yra stabilesnis už valiutą, todėl iš esmės apsidraudžiama nuo infliacijos rizikos ar geopolitinės situacijos pokyčių. Be to, siekiant išvengti mažai tikėtinos, bet vis dėlto įmanomos vienos ar kitos investavimo priemonės žlugimo, ypač svarbu diversifikuoti investicinį „portfelį“: tarkim, jei investuojama tik skaitmeniniais būdais (virtualios akcijų biržos, kriptovaliutos ir t. t.), vertėtų pasirūpinti „planu B“, kuris būtų fizinis – tam puikiai pasitarnauja investavimui skirti tauriųjų metalų gaminiai.
Pokyčio laikotarpis | Pokytis, € | Pokytis, % |
---|---|---|
Metai | -22,66 | -1,30 |
5 metai | +653,83 | +61,07 |
20 metų | +1403,92 | +438,11 |
1 trojos uncijos (31,1 g) investicinio aukso kainos pokyčiai tarptautinėje rinkoje (šaltinis: goldprice.org)
Verta paminėti, jog nepaisant to, kad investicijos į nekilnojamą turtą dažnai būna finansiškai naudingesnės nei į brangiuosius metalus, jos turi svarbų trūkumą – nekilnojamojo turto neišeis pasiimti su savimi prireikus skubiai išvykti, o nekilnojamojo turto realizacija užtrunka kur kas ilgiau. Žinoma, vien tik nusipirkti investicinį produktą nepakanka – būtina įvertinti savo tikslus ir galimybes keliais aspektais:
SVORIS: nusprendus pirkti investicinius luitelius vertėtų atsižvelgti į potencialų turto likvidumą ateityje. Rekomenduotina rinktis mažesnius investicinius luitelius, o ne vieną didesnį, pavyzdžiui, ne vieną 1 kg svorio luitą, o dešimt 100 g luitelių – jei kada nors tektų parduoti turimą investicinį turtą, pirkėjus mažesniems luiteliams rasti bus kur kas lengviau ir greičiau. Investuotojams rekomenduojama rinktis ne mažesnius nei 1 uncijos (31,1 g) luitelius, o dovanoms tinkami ir mažesnio svorio luiteliai.
TIPAS: nors visos investicinių metalų formos turi didelę piniginę vertę, jos turi svarbių skirtumų, lemiančių investuotojo „portfelio“ vertę priklausomai nuo to, ką būtent investuotojas nusprendžia kaupti. Pavyzdžiui, vienas iš populiariausių JAV monetų kalyklos gaminių – aukso moneta „Amerikos erelis“, kurios lydinio grynumas yra 91,67 % (Au 916,7) – kainuoja brangiau nei analogiško svorio investicinio aukso luiteliai: nepaisant to, kad luiteliams naudojamas didesnės prabos auksas, investicinių monetų kainą padidina jų numizmatinė vertė. Dėl šios priežasties investuotojams rekomenduojama rinktis ne monetas, o luitelius, nes žaliavos kaina juose yra artimiausia pirkimo kainai, t. y. gamybos sąnaudų marža yra mažiausia.
SANDĖLIAVIMAS: reikėtų pagalvoti, ar įsigytus investicinius gaminius pavyks laikyti saugioje ir nesuinteresuotiems pašaliniams asmenims nepasiekiamoje vietoje. Nors fizines investicijas įmanoma saugoti namuose įrengtame seife, investuotojai dažnai renkasi savo turtą patikėti profesionaliems investicinių gaminių saugojimo paslaugas teikiantiems bankams-saugotojams (angl. deposit bank). Už saugojimo ir susijusias paslaugas dažnai imamas mokestis, tačiau ženkliai sumažėja rizika netekti sukaupto fizinio turto dėl vagystės.
DRAUDIMAS: tiems, kurie renkasi namų seifus, būtina pasirūpinti investicinių produktų draudimu – vagystės ar kitų nelaimių atveju tai gali likti vienintele išeitimi atgauti prarastą turtą. Pabrėžtina, kad laikant investicinį turtą sandėliavimo vietose, kurios neatitinka bankams-saugotojams taikomų griežtų reikalavimų (pavyzdžiui, daiktų saugojimo paslaugas teikiančiose vietose), turtas dažnu atveju nėra automatiškai apdraudžiamas ir tuo tenka pasirūpinti savarankiškai. Paprastai tokio draudimo suma proporcinga draudžiamo turto vertei – kuo daugiau turto, tuo daugiau teks mokėti už draudimą savarankiškai.
Lietuvos monetų kalyklos asortimente rasite tiek investicinių produktų, tiek numizmatinę vertę išlaikančių kolekcinių monetų – užsukite į mūsų e. parduotuvę jau dabar!