Visos naujienos
2022-03-14

Sidabrinėje monetoje – nusipelnęs XVI a. alchemikas dr. John Dee

  • Mūsų projektai
  • Naujienos

Pristatome antrąją serijos „Alchemikai“ sidabro monetą – „Dr. John Dee – Ars Speculum“. Moneta tęsia seriją, skirtą prisiminti ir pagerbti ryškų pėdsaką istorijoje palikusius alchemikus, ieškojusius būdų, kaip netauriuosius metalus paversti auksu. Naujoji moneta skirta žinomam XVI a. alchemikui, astronomui, matematikui, D. Britanijos karalienės Elžbietos I patarėjui Johnui Dee.

Alchemikas, bendravęs su angelais

Vienas geriausiai istorijoje žinomų alchemikų, daktaras Johnas Dee pasižymėjo tuo, jog ne tik ieškojo būdų paprastus metalus paversti auksu, kaip visi kiti alchemikai, bet ir bandė naršyti po nežinomus Visatos klodus. Kaip teigė pats Johnas Dee, jis siekė utopinės tautų vienybės, tad savo pareiga laikė būtinybę suprasti svarbiausias pasaulio ir žmogaus gyvenimo tiesas. Iki šiol išlikę daug faktų apie tai, jog mokslininkas gebėjo bendrauti su angelais ir netgi taikė įvairias okultines metodikas. 

Speculum (taip pat žinomas kaip ars speculum) yra vienas iš geriausiai išsilaikiusių Johno Dee naudotų daiktų, dabar eksponuojamų Britų muziejuje. Šis mažas juodas actekų kulto objektas, pagamintas iš obsidiano, buvo atvežtas į Europą XVI a. 2 dešimtmetyje. Ars speculum primena rankinį veidrodėlį – būtent jį Johnas Dee naudojo kaip įrankį norėdamas susisiekti su angelais. Dėl šios priežasties alchemikui skirtoje monetoje Lietuvos monetų kalyklos meistrai inkrustavo juodą „Swarovski“ kristalą, simbolizuojantį garsųjį speculum ir alchemiko tikslą įminti Visatos paslaptis.

Ištikimas patarėjas ir daugiasluoksnė asmenybė

Istorijoje Johnas Dee taip pat yra žinomas ir kaip D. Britanijos karalienės Elžbietos I patarėjas. Jis netgi kurį laiką buvo jos asmeninis astrologas, patariantis, kokius sprendimus priimti, kokiu laiku ir kaip geriausia elgtis. Nepaisant to, asmeninis alchemiko Johno Dee gyvenimas iki šiol domina daugybę žmonių. Apie mokslininką vis dar statomos pjesės, kuriami filmai, rašomos knygos bei ieškoma išskirtinių jo gyvenimo istorijos detalių. Įvairūs tyrinėjimai rodo, kad Johnas Dee buvo labai įvairialypė asmenybė, jį domino daugybė sričių… Atrodo, kad per vieną trumpą žmogaus gyvenimą jis norėjo pažinti visas pasaulio paslaptis ir iš visų jėgų stengėsi tai padaryti. 

Garsusis astronomas ir matematikas skyrė labai daug laiko pasaulio pažinimui: buvo sukaupęs didžiausią biblioteką visoje Anglijoje, taip pat namuose kartu su savo mokiniais nuolat atlikdavo įvairius tyrinėjimus ir eksperimentus. Vienas pagrindinių Johno Dee mokslinių tikslų buvo siekis netauriuosius metalus paversti auksu.

Moneta, pilna paslaptingų simbolių

Tokiai iškiliai asmenybei priminti sukurta moneta gali pasigirti aukštu reljefu, jos kaldinimui panaudotas sendintas sidabras ir antikinė paviršiaus apdaila. Mūsų meistrų pasididžiavimas – originali monetos briauna – stilizuota gyvatė Uroboros, simbolizuojanti amžiną gyvybės ir mirties ciklą.

Sidabrinės monetos reverse alchemikas vaizduojamas apsuptas įvairių pasaulio slėpinių, pusiau tikrų, pusiau mitinių būtybių – visa tai simbolizuoja alchemiko pažinimo troškimą ir nuolat apie tai besisukančias jo mintis. Moneta taip pat vaizduoja gėrio (angelų) ir blogio (demonų) jėgų pusiausvyrą.

Monetos averso centre vaizduojamas Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas, apsuptas magiškais simboliais – vandeniu ir žvaigždėmis, simbolizuojančiomis oro stichiją.

Kviečiame užsisakyti naująją Lietuvos monetų kalyklos monetą „Dr. John Dee – Ars Speculum” ČIA.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos