Visos naujienos
2021-10-08

Viduramžių dvasia dvelkianti monetų serija „Karys liūto kailyje“

  • Mūsų projektai
  • Naujienos

XII amžiaus kartvelų poeto ir mąstytojo Šotos Rustavelio kūrinys – nacionalinė epinė poema „Karys liūto kailyje“ – yra laikomas vienu reikšmingiausių kūrinių viduramžių literatūros istorijoje. O iki XX a. pr. šios poemos kopija netgi buvo kiekvienos kartvelų nuotakos kraičio dalis. Įkvėpti šio literatūros šedevro, Lietuvos monetų kalyklos kūrėjai sukūrė įspūdingą monetų seriją ir pavadino šio eilėraščio garbei. Pirmoji serijos moneta „Tinatinos karūnavimas“ atspindi vieną svarbiausių garsiosios poemos dalių – Tinatinos karūnavimo epizodą.

 

Kartvelų literatūros perlas ir epinė romantika

Šota Rustavelis – viduramžių kartvelų poetas, laikomas žymiausiu Sakartvelo aukso amžiaus literatūros kūrėjų. Jo kūrinys „Karys liūto kailyje“ pasakoja apie dviejų herojų Avtandilio ir Tarielo draugystę bei jų siekį rasti meilės objektą Nestaną-Darejaną – alegorinį karalienės Tamaros įsikūnijimą.

Nors poemos veiksmas vyksta išgalvotose vietose, personažai įkūnija tikrus asmenis ir tikras vietas. Tinatina yra pagrindinis kūrinio asmuo – karalius ir karalienė viename. Ši asmenybė yra susijusi su pirmąja ir vienintele Sakartvelo karaliene Tamara, kuri kartvelams iki šiol reiškia labai daug. Tikriausiai nėra taip stipriai garbinamų valdovų nei karalienė Tamara – jos nuveikti darbai bei meilės peripetijos prisimenamos ir šiandien, nepaisant to, kad moteris mirė 1213-aisiais, būdama vos 46 metų.

Garsusis Šotos Rustavelio kūrinys dažniausiai apibūdinamas kaip „riteriška romantika“, „epinė romantika“ ar „epinė lyrinė poema“. Nepaisant formalaus sudėtingumo, ji iki šiol vaizduoja „kartvelišką pasaulio viziją“: poemos herojus ir atsidavusius draugus vienija kilni meilė, dosnumas, nuoširdumas bei atsidavimas. Kūrinyje taip pat skelbiama lygybė tarp vyrų ir moterų. Tai – svarbi, vis pasikartojanti tema, kuri ryškiai išsiskiria viduramžių literatūros kontekste.

Iškaldintas vienas ryškiausių momentų

Nors visoje Šotos Rustavelio poemoje gausu įdomių istorijų, Lietuvos monetų kalykla pirmojoje serijos „Karys liūto kailyje“ monetoje įprasmino vieną didingiausių poemos epizodų – Tinatinos karūnavimą.

Reverse vaizduojamas Tinatinos karūnavimo procesas. Norint perteikti tų laikų dvasią ir kūrinio atmosferą, daug dėmesio skirta smulkioms detalėms ir raštams. Jų kaldinimo procesas yra labai tikslus ir preciziškas, tad kūrinys ypač žavi detalių išdirbimu – kiekvienas elementas yra tarsi atskira dalelė, tačiau kartu jie susijungia į visumą ir perteikia nepakartojamą tradicinę kartvelų simboliką.

Monetos averse iškaldintas Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos