Visos naujienos
2022-08-05

Sugrįžkite į vaikystę: istorija apie negailestingą ledo šalies valdovę

  • Mūsų projektai
  • Naujienos

Vieną nostalgiškiausių Lietuvos monetų kalyklos serijų „Pasakos“ papildė nauja užburiančio grožio sidabrinė kolekcinė moneta, kurioje žiūrovų dėmesį prikausto iš vaikystės pažįstama istorija apie negailestingą ledo šalies valdovę. Susipažinkite su „Sniego karaliene“, siekusia visą pasaulį paversti šalčio ir tamsos karalyste!

Žiemos niūrumą simbolizuojanti veikėja

Įvairių, ypač šiaurėje gyvenančių, tautų pasakose, legendose ir mituose galima sutikti piktų kėslų turinčią raganą, norinčią piktybiškai pakenkti bet kam, kas pasipainioja jos kelyje. Pavyzdžiui, vikingų sagose šmėžuoja kerštinga gražuolė Grimhilda, rezgusi intrigas ir pražudžiusi ne vieną nelaimėlį, suomių nacionalinio epo „Kalevala“ antagonistė – piktoji šiaurės regiono Pohjolos karalienė Louhė, norėjusi pagrobti stebuklingą malūną, o štai Japonijos folklore galima sutikti oshiroi babā – žiemą iš snieguotų kalnų į slėnį atkeliaujančią šmėkliškos išvaizdos senutę, kurios iki šiol bijo japonų vaikai. Dažnu atveju tokie ir panašūs piktosios raganos įvaizdžiai – tai niūrios, tamsios ir šaltos žiemos personifikacija, ilgainiui užsitarnavusi atskirą vaidmenį pasauliniame folklore.

Priešingybė šeimos idilei

Kolekcinės monetos reverse pavaizduota magiška akimirka – šiltame, jaukiame kambaryje sėdi močiutė, kuri aliejinės lempos šviesoje anūkams seka pasakas. Už apšerkšnijusio lango juos pavydžiai stebi vieniša piktoji karalienė – atskirties ir niūrumo simbolis, pasirodantis tik per žvarbią pūgą. Nors karalienės galvą puošia ledo kristalus primenanti diadema, o krūtinę – snaigės formos amuletas, ilgesingas valdovės žvilgsnis išduoda abejonę: ar iš tikrųjų karalienė tokia negailestinga, kad jos sušalusios širdies negali ištirpdyti net tikrasis gėris?

Jausminga potekstė

Monetoje vaizduojama scena – ne tik puikiai atpažįstamos pasakos motyvas, bet ir simboliška alegorija, bylojanti apie žmogiškąsias vertybes: nuoširdumą bei empatiją. Kai suaugame, pamirštame į savo širdį įsileisti šilumą, vengiame parodyti savo tikruosius jausmus ir abejingumą naudojame kaip ginklą. Būtent todėl „Sniego karalienė“ kiekvienam iš mūsų primena, jog vaikams būdingas nuoširdumas gali ištirpdyti net šalčiausią širdį – štai krikščioniškoje Evangelijoje pagal Matą sakoma: „Jeigu neatsiversite ir nepasidarysite kaip vaikai, neįeisite į dangaus karalystę“ (Mt 18, 1–5. 10. 12–14).

Užburiančios dizaino detalės

Lietuvos monetų kalyklos meistrai, siekdami perteikti „Sniego karalienės“ įvaizdį, pasitelkė modernias kalybos technologijas – aukštą reljefą ir UV spaudą. Sendinto sidabro kolekcinę monetą taip pat puošia skirtingų dydžių, formų ir spalvų „Swarovski“ kristalai: ledo atspalvių ovalūs ir apvalūs naudoti karalienės diademai, o indigo mėlynumo apvalus kristalas – amuletui. 

Monetos averse vaizduojamas Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas, apsuptas ledą simbolizuojančio rėmelio. Šis išskirtinis kūrinys taps puikia simboliška dovana tiems, kuriems norite parodyti rūpestį ar priminti apie savo meilę. Moneta „Sniego karalienė“ parduodama specialioje apvalioje dėžutėje.

Kviečiame užsisakyti naująją Lietuvos monetų kalyklos monetą „Sniego karalienė“ ČIA.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos