Staigmena mokslinės fantastikos gerbėjams. Leiskimės į industrinę odisėją!
- Mūsų projektai
- Naujienos
Nostalgija seniems mados aksesuarams, elektronikos prietaisams ar kitiems sendaikčiams šiandien turi pavadinimą – tai vintažas (angl. vintage). Smarkiai išpopuliarėjus šiam stiliui, netradicinius, iš įvairių mechanizmų detalių sukurtus papuošalus ar meno dirbinius vis dažniau galima pamatyti ir parduotuvių lentynose ar net kai kurių iš mūsų namuose. Tarp antikvariato gerbėjų yra nemažai atskiro žanro – stimpanko (angl. steampunk) šalininkų, kurie žavisi kone viskuo, kas veikia mechaniniu principu. Lietuvos monetų kalykla pristato naują sidabrinę kolekcinę monetą „Metalinė žuvis“ iš serijos „Steampunk“, kuri tikrai patiks tiek vintažo, tiek mokslinės fantastikos gerbėjams. Leiskimės į industrinę odisėją ir pasigrožėkime!
Kas yra stimpankas?
Nors stimpanko (angl. steam – garas, garinis; punk – pankas) kultūra siejama su XIX a. pabaigos išradimais – dirižabliais, garo mašinomis ir kitais mechaninių technologijų proveržiais – šiandien sakoma, kad pats judėjimas užgimė maždaug XX a. 8 deš. Jo pradininku laikomas amerikiečių rašytojas Kevinas Veinas Džeteris ir jo 1979 m. išleistas mokslinės fantastikos romanas „Morloko naktis“. Yra teigiančių, jog stimpanko kaip kultūros atsiradimą taip pat galima sieti su 1954-aisiais garsiojo režisieriaus Volto Disnėjaus prodiusuotu filmu „20 000 mylių po vandeniu“ – tai buvo daug liaupsių iš kritikų sulaukusi prancūzų rašytojo Žiulio Verno knygos tokiu pat pavadinimu ekranizacija. Šio filmo vizitine kortele laikomas kapitono Nemo povandeninis laivas „Nautilus“ bei anglų rašytojo Herberto Džordžo Velso garsioji žalvarinė laiko mašina – vieni ryškiausių stimpanko simbolių.
Pramonės revoliucija ir tvarumas – suderinama!
Įdomu, jog ši mokslinės fantastikos gerbėjus jungianti pasaulėžiūra apima ne tik praeities elementų įtraukimą į dabartį, bet ir tvarumo idėjas: skatinama neišmesti daiktų, o panaudoti pakartotinai, kartais labai originaliai ir kūrybiškai – drabužiams, namų dekorui ar pan. Daugybė stimpanko kultūra besidominčių asmenybių savo garderobą ar interjerą formuoja iš, rodos, su pramonės revoliucija niekuo nesusijusių dekoro elementų, taip sukuriant išties unikalų ir savito šarmo turintį stilių.
Simbolizmas industriniame dizaine
Naujajame Lietuvos monetų kalyklos kūrinyje „Metalinė žuvis“ meistrai iškaldino žvilgančią, XIX a. automatoną primenančią robotiškos išvaizdos žuvį tarp pabirusių laivo dalių ir kitų detalių. Metalinis kūnas sukuria šaltumo ir svetimumo įspūdį, kuris yra siejamas su bejausmėmis technologijomis. Priešpriešą kuria dekoro elementai – aplink žuvį galima matyti švelnių povandeninio pasaulio simbolių: gėles, kriaukles, aštuonkojo čiuptuvus – jie vaizduoja gamtos grožį, švelnumą ir gyvybę. Taigi, bendrame paveiksle dera iš pirmo žvilgsnio absoliučiai priešingi dalykai.
Unikalūs kaldinimo sprendimai
Moneta pagaminta iš sendinto sidabro, jos kaldinime taikyta aukšto reljefo bei nauja – segmentinio variavimo – technologija, sukurta ir įgyvendinta būtent „Steampunk“ serijos monetoms. Kūrinio averse vaizduojamas Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas. Moneta parduodama medinėje dėžutėje kartu su autentiškumo sertifikatu.
Kviečiame užsisakyti naująją Lietuvos monetų kalyklos monetą „Metalinė žuvis“ ČIA.