Nemokamas pristatymas Lietuvoje perkant už 80 EUR ir daugiau!
 • 2022-03-08

  Naujienos iš povandeninio pasaulio: užburiančios kalmaro akys

  Lietuvos monetų kalykla tęsia pažintį su nepakartojamo grožio laukinės Afrikos gamtos svečiais ir papildo monetų seriją „Laukinė Afrika“ naujuoju kūriniu – moneta apie išskirtinių akių savininką – didžiųjų rifų kalmarą (Sepioteuthis lessoniana).

  Paslaptingo gyvio akis

  Monetos „Aš esu didžiausias“ reverse vaizduojama užburianti didžiųjų rifų kalmaro akis. Jos tikroviškumui pasiekti panaudota speciali UV lako technologija, o pati akis yra išgaubta, tarsi į jus žvelgtų tikrų tikriausias didžiųjų rifų gyventojas. Monetoje Sepioteuthis lessoniana akis pavaizduota dėl labai ypatingos priežasties: šios rūšies kalmarai turi antrą skaidrią rageną, kuri visiškai dengia abi dideles akis. Dėl to didžiųjų rifų kalmarai gali vienu metu stebėti savo grobį ir tuo pačiu saugotis nuo artėjančių plėšrūnų. Be to, tokios įspūdingos akys šiam gyviui padeda lengviau orientuotis vandenyno prieblandos zonoje net tuomet, kai gylis siekia kelis šimtus metrų ir daugiau.

  Didžiulis gyvis keistomis akimis

  Iš monetos į jus žvelgiantis kalmaras sako: „Aš esu didžiausias“. Ir ne veltui. Mokslininkai skaičiuoja, jog šio tipo kalmarai gali užaugti tokie dideli, kad jų čiuptuvai gali siekti net 4–8 metrus. Nemanykite, kad ši moneta – vienintelė galimybė pamatyti tokį gyvūną. Pastebima, jog įprastai jie laikosi arčiau kranto, tad sutikti šį paslaptingą ir keistu žvilgsniu jus lydintį kalmarą – visiškai realu. Daugiausiai šio tipo kalmarų pastebima Ramiajame ir Indijos vandenyne, o neseniai jų buvo aptikta ir Viduržemio jūroje.

  Nors įprastai didžiųjų rifų kalmarai gyvena neilgai, iki vienerių metų, tai įdomūs vandens gyviai. Mokslininkus ir tyrinėtojus jie pakeri, kai pavasarį neršdami demonstruoja sudėtingas poravimosi ceremonijas. Dar viena paslaptinga didžiųjų rifų kalmarų savybė yra ta, kad nuo pat gyvenimo pradžios šie gyviai sugeba pakeisti savo kūno spalvą.

  Norėdami perteikti didžiųjų rifų kalmarų paslaptingumą ir unikalumą, sukūrėme išskirtinio dizaino monetą, kuri leidžia iš arčiau pažvelgti į paslaptingas šio kalmaro akis. Monetos averse vaizduojamas Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas.

  Kviečiame užsisakyti naująją Lietuvos monetų kalyklos monetą „Aš esu didžiausias“ ČIA.