Visos naujienos
2022-02-17

Naujausioje monetoje – dramatiška garsiosios kartvelų poemos scena

  • Mūsų projektai
  • Naujienos

XII amžiaus kartvelų poeto ir mąstytojo Šotos Rustavelio kūrinys – nacionalinė epinė poema „Karys liūto kailyje“ – yra laikomas vienu reikšmingiausių kūrinių viduramžių literatūros istorijoje. Įkvėpti šio literatūros šedevro, Lietuvos monetų kalyklos kūrėjai sukūrė įspūdingą monetų seriją ir pavadino šios garsios poemos garbei. Pristatome antrąją serijos monetą – „Tariel kova su laukiniais žvėrimis“, kurioje vaizduojama įspūdinga poemos scena – karžygio akistata su laukiniu tigru ir liūtu.

Adrenalino kupina medžioklė

„Karys liūto kailyje“ yra visame pasaulyje žinomas Š. Rustavelio kūrinys, laikomas tikru kartvelų istorijos pasididžiavimu. Naujausioje Lietuvos monetų kalyklos nukaldintoje monetoje pasakojama adrenalino, kovos dvasios ir pergalės emocijų kupina poemos dalis, kurioje vyksta įnirtinga kova – ji puikiai atspindi visą žymiąją poemą.

Karžygys Tarielis yra vienas pagrindinių šios poemos veikėjų – jis beprotiškai įsimylėjęs Nestaną-Darejaną. Norėdamas išreikšti savo karštus jausmus, Tarielis dėvi liūto kailį, kuris jam primena mylimąją. Vieną dieną Tarielis tampa dviejų laukinių žvėrių – tigro ir liūto – kovos liudininku. Jis nužudo liūtą, kad apgintų tigrą, tikėdamasis, kad tigras bus nuolankus. Deja, laukinis tigras Tarielio vos nenužudo – laimei, karžygys galiausiai laimi prieš žvėrį.

Vyriškos drąsos ir stiprybės simbolika

Tarielis yra laisvas kaip paukštis – jaunas, veržlus ir nesustabdomas. Karžygys lyginamas su laukiniu gyvūnu, nes demonstruoja bebaimiškumą, gudrumą ir šaltą logiką. Jis yra poemos pavadinime minimas karys liūto kailiu – tikras kraštutinumų žmogus: jei Tarielis kažką myli, tai tik iš visos širdies, o jei ko nors nekenčia, Tarielis gali būti labai žiaurus ir nesutramdomas.

Monetos reverse vaizduojamas karžygys Tarielis, kovojantis su laukiniu tigru ir liūtu. Ši moneta simbolizuoja žmogaus gebėjimą įveikti iššūkius, kurie iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti neįveikiami. Meilė ir vyriška tvirtybė gali atvesti į pergalę. 

Šios monetos dizainas kupinas simbolių – pavyzdžiui, fone pavaizduotos įspūdingos uolos yra subtili užuomina į Sakartvelą – šalį, iš kurios kilęs poemos autorius Šota Rustavelis. Monetą kaldinę meistrai itin daug dėmesio skyrė detalėms, todėl ji išsiskiria savo grožiu. Kūrinio gamyboje taikytos aukšto reljefo ir modernios kalybos technologijos. Monetos averse matomas Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas.

Kviečiame užsisakyti naująją Lietuvos monetų kalyklos monetą „Tariel kova su laukiniais žvėrimis“ ČIA.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos