Naujausioje kolekcinėje monetoje įamžintas garsusis „Dovydas“
- Mūsų projektai
- Naujienos
Nesvarbu, kieno rankomis sukurtas, menas visada stebina, žavi ir priverčia sustoti, įsižiūrėti bei susimąstyti. Jis žmoniją lydi nuo priešistorinių laikų, tad, galima sakyti, tai – neatsiejamai svarbi mūsų gyvenimo dalis. Norėdami pagerbti garsiausius menininkus, Lietuvos monetų kalyklos meistrai sukūrė išskirtinę kolekcinę sidabrinę monetą „Dovydas“. Joje įamžinta viena iš seniausių meno rūšių – skulptūra.
Skulptūra – tai grožis
Skulptūra yra seniausia trimatės vaizduojamosios dailės šaka, atsiradusi maždaug 10 tūkst. metų pr. m. e. Nors skaičiuoja jau ne pirmą tūkstantmetį, ši meno rūšis ypač išpopuliarėjo ir sustiprėjo Renesanso laikotarpiu Italijoje, kuomet mokslo pasiekimai, intelektas ir kritinis mąstymas išgyveno „aukso amžių“. Tam buvo akivaizdi priežastis – viena iš sudėtingiausių meno šakų laikomai skulptūrai itin svarbus kiekvienas štrichas ir judesys, kuris kūrėją gali arba priartinti prie kūrinio užbaigimo, arba visiems laikams jį sugadinti.
Būtent Renesanso laikotarpiu garsiausius savo darbus sukūrė bei ypatingas atlikimo technikas ištobulino iki mūsų dienų visą pasaulį tebežavintys italų skulptoriai – Filipas Bruneleskis, Donatelas, Andrėja del Verokjas ir jo mokinys Leonardas da Vinčis bei, žinoma, Mikelandželas. Šie talentingi meistrai iš paprasto, šalto ir grubaus akmens luito išgavo tikrąją meno išraišką – ypatingo grožio skulptūras, kurios dėl atlikimo precizikos itin vertinamos meno gerbėjų.
Kiekviename akmenyje – meno kūriniai
Kai kurie Renesanso meistrų darbai yra tokie garsūs ir žinomi visame pasaulyje, kad atstoja pačių menininkų „vizitinę kortelę“. Vienas tokių – skulptūros meno pavyzdžiu laikoma skulptūra „Dovydas“. Istorija pasakoja, kad marmuro luitas tikrojo talento laukė bemaž keturis dešimtmečius: skirtingi meistrai nesėkmingai bandė pavergti jį nuo 1464 m., kol 1501 m. prie jo prisilietė Mikelandželo Buonaročio rankos. Žinomas skulptorius pagautas įkvėpimo beveik nemiegojo ir nevalgė, dieną ir naktį dirbo prie savo projekto, kol galiausiai iš kelių tonų sveriančio marmuro luito gimė Florencijos simboliu vėliau tapęs „Dovydas“.
Pasakojama, kad nusprendęs sukurti „Dovydą“ Mikelandželas iš pradžių nulipdė vaškinį skulptūros maketą, kurį laikė po vandeniu. Kai vanduo nuslūgdavo, tai, kokią dalį maketo jis atidengdavo, Mikelandželas atkartodavo uolienoje kaldamas tikrąją skulptūrą. Paklaustas, kaip jam pavyksta iš akmens išgauti tobulas skulptūras, Mikelandželas mėgdavo sakyti, jog kiekviename akmenyje slepiasi meno kūriniai – tereikia tą grožį iškalti.
Moneta, pagerbianti didžiuosius meistrus
Sidabrinė kolekcinė moneta „Dovydas“ – tai išskirtinis kūrinys, įamžinantis ypatingą skulptūros gimimo momentą. Monetos averse pavaizduotas simboliniame uolienos paviršiuje iškaldintas Dovydo profilis, o reverse – Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas. Gamybai naudota aukšto reljefo technologija, kuri išraiškingai perteikia kaldinamo marmuro faktūrą. Tai – išskirtinio dizaino kūrinys ir puiki dovana žmogui, vertinančiam meną ar besidominčiam istorija. Kolekcinė moneta „Dovydas“ parduodama lakuotoje medinėje dėžutėje.
Kviečiame užsisakyti naująją Lietuvos monetų kalyklos monetą „Dovydas“ ČIA.