Visos naujienos
2022-05-31

Mitų kupina kelionė laukia jūsų: susipažinkite su naująja kolekcine moneta „Sirenos“

  • Mūsų projektai
  • Naujienos

Leiskitės į mitologijos kupiną kelionę su Lietuvos monetų kalyklos kolekcinių monetų serija „Mitinės būtybės“, kurių kiekviena pasakoja unikalią istoriją. Antroji šios serijos moneta „Sirenos“ vaizduoja pasakiško balso savininkes, kurių stipriausią ginklą – užburiančias dainas – iki šiol supa legendos.

Graikų mitologijos gražuolės

Europos kultūros lopšiu laikoma senovės Graikija savo mitologijoje nestokoja dailių būtybių – tarp deivių, nimfų ir mūzų savo grožiu nei kiek nenusileido ir sirenos, geriau žinomos kaip pusiau moterys, pusiau paukščiai. Viduramžiais imtos vaizduoti kaip undinės, senovės graikų mituose sirenos buvo upių dievo Achelojo ir vienos iš trijų mūzų dukterys. Manoma, kad iš tėvų sirenos paveldėjo savo išskirtinumus: iš gražuolės motinos mūzos – nepaprastas balso galimybes, kurios tapo jų simboliu, o iš tėvo – laukinę prigimtį, dėl kurios jos buvo sutinkamos tik savo saloje.

Pražūtinga sirenos daina

Naujausios sendinto sidabro kolekcinės monetos reverse vaizduojamos žavingos, tačiau kartu pražūtį galinčios prišaukti sirenos. Homeras epinėje poemoje „Odisėja“ mini dvi sirenas, kurių vardai nežinomi, o vėlesniuose kūriniuose prie jų prisijungia ir trečioji. Šios būtybės paprastai laiką leisdavo ant uolėto savo salos krašto, kuris visas buvo nusėtas mirusiųjų kaulais. Tai – simbolis to, ką gali sirenų giesmė.

Jūreiviai, dar nė nepriartėję prie salos, kurioje gyveno sirenos, iš tolo girdėjo užburiančius jų balsus. Išgirdus viliojančią giesmę, ji traukte traukdavo jūreivius prie uolėto kranto, kur jų laivai suduždavo, o juose buvę vyrai žūdavo.

Užburiančio balso trauka

Homero epe pasakojama, jog Odisėjas, norėdamas pergudrauti sirenas, savo jūreiviams vašku užklijavo ausis, kad jie negirdėtų sirenų giesmės, tačiau jam pačiam buvo smalsu išgirsti magišką skambesį, todėl save jis liepė pririšti prie laivo stiebo.

Apie sirenas pasakoja ir argonautų legendos – Jasono įgula girdėjo pražūtingas giesmes kelionėje ieškant aukso vilnos. Vos jas išgirdęs, bardas Orfėjas ėmė groti savo lyra, kad užgožtų sirenų balsus. Visgi, vienas argonautas neatsilaikė pražūtingų būtybių traukai ir šoko į jūrą – jo gyvybę išgelbėjo meilės ir grožio deivė Afroditė.

Išskirtinė monetų kolekcija

„Sirenos“ – riboto leidimo sidabrinė moneta, kuri gali tapti ne tik puikiu kolekcijos papildymu, bet ir originalia dovana keliauti mėgstantiems ar legendomis ir mitais besidomintiems žmonėms. Šios kolekcinės monetos gamyboje taikytos modernios kalybos technologijos, taip pat aukšto reljefo bei UV spaudos technologijos. Monetos aversas padalintas į keturias dalis, kuriose išdėstyti visų serijos „Mitinės būtybės“ monetų elementai: „Minotaurų labirintas“, „Sirenos“, „Harpijų lizdas“ ir „Jūrų pabaisa Krakenas“. Šios mitinės būtybės dažnai sutinkamos graikų mitologijoje.

Kviečiame užsisakyti naująją Lietuvos monetų kalyklos monetą Sirenos ČIA.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos