Visos naujienos
2022-02-25

Kolekcinių monetų kelias – kaip ir kodėl jos atsiranda?

  • Mūsų projektai
  • Naujienos

Ar žinojote, kad dauguma iš parduotuvės atsineštų 2 monetų yra skirtos įprasminti kokį nors įsimintiną įvykį ar asmenį? Tokios monetos vadinamos proginėmis. Jos yra oficialios atsiskaitymo priemonės ir naudojamos kasdien.  Taip pat egzistuoja kolekcinės monetos, kuriomis galima grožėtis muziejuose, monetų kalyklose, bankuose arba įsigyti patiems. Tačiau ar kada susimąstėte, kaip tokios monetos gimsta ir kam jos reikalingos?

Numizmatika – pinigų mokslas

Kiekviena moneta, gimstanti kalykloje, turi savo unikalią istoriją ir nueina nemenką kelią, kol tampa numizmatų, kitaip dar vadinamų kolekcionieriais, dėmesio objektu. Numizmatika – mokslo šaka, tirianti monetas, jų kalimo istoriją, apyvartą ir kitus su pinigų gamyba susijusius dalykus. Kolekcionierių rankose monetos tampa meno kūriniais, turinčiais ne tik materialinę, bet ir edukacinę vertę. Kolekcinės ir proginės monetos skatina domėjimąsi monetų istorija, jų kūrimo aplinkybėmis.

Monetų kaldinimas

Dailininkams sukūrus konceptualų gaminio dizainą, seka kita žingsnis – monetos kaldinimas. Ilgametę patirtį sukaupę Lietuvos monetų kalyklos profesionalai visus šiam procesui reikalingus įrankius gamina patys. Taip užtikrinama nepriekaištinga gaminio kokybė ir ilgaamžiškumas. Kaldinant monetą, laikomasi itin griežtų kalimo štampų, matricų ir spaudimo tolerancijos taisyklių.

Iškalus kolekcinę monetą, tam tikri jos akcentai gali būti sendinami,  dažomi,  dalinai dengiami auksu. Šis žingsnis – kruopštus ir sudėtingas, todėl jis patikimas tik geriausiems savo srities specialistams. Rezultatas – įspūdingas. Paauksuotos monetos ne tik atrodo itin prabangiai ir išskirtinai, bet ir akimirksniu susilaukia kolekcionierių susidomėjimo.

Visą gamybos procesą akylai stebi Lietuvos monetų kalyklos kokybės specialistai. Jie tikrina, ar gaminiai neturi trūkumų ir atitinka nustatytus tarptautinius standartus. Klientams atiduodamos tik kokybiškos, nurodytas specifikacijas atitinkančios monetos. Likusios grįžta į gamybą, kur yra taisomos ar kalamos iš naujo.

Kolekcinių monetų vertė ir įsigijimas

Kolekcinės monetos gaminamos norint paminėti svarbias valstybines progas, sukaktis, įamžinti reikšmingas datas, istorinius, kultūrinius, verslo ir kitus pasiekimus, taip pat siekiant įprasminti visuotines vertybes, gamtos paveldo objektus. Kitaip tariant, įamžinti tai, kas palieka pėdsaką šalies istorijoje ir galėtų būti aktualu numizmatikos rinkai. Kolekcinės monetos išvaizda turi aiškiai skirtis nuo proginių bei apyvartinių monetų.

Norint kolekcionuoti monetas, reikėtų gerai pasidomėti jų verte, kurią atspindi ne tiek medžiaga, iš kurios moneta pagaminta, kiek jos istorinis, kultūrinis ar meninis palikimas. Tiesa, dažniausiai šie dalykai yra susiję – patiems reikšmingiausiems įvykiams įprasminti monetos kaldinamos iš aukso, svarbioms progoms – iš sidabro, kitais atvejais – iš spalvotųjų metalų lydinių ar jų derinių.

Kiekvienas Lietuvos monetų kalyklos kūrinys gimsta profesionalų rankose, todėl pasižymi unikalia idėja ir nepriekaištingu jos išpildymu. Čia kuriamos ir leidžiamos išskirtinio dizaino kolekcinės monetos sulaukia ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio numizmatų dėmesio. Užsienio kolekcionieriai intensyviai ieško gyvosios istorijos, kultūros pėdsakų. Dalis jų renka konkrečios šalies ar regiono monetas, kiti susitelkia ties vizualiniais motyvais.

Taigi, norint turėti kolekcinę monetą savo namuose, vertėtų nesnausti ir pasižvalgyti po Lietuvos monetų kalyklos parduotuvę, nes įspūdingiausi kūriniai yra itin greitai išgraibstomi.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos