Visos naujienos
2023-10-30

Kas yra numizmatika ir ar verta investuoti į kolekcines monetas?

  • Naujienos

Kolekcionavimas gali būti ne tik įdomus pomėgis, unikalus langas į istoriją, bet ir pelningas verslas ar investicija. Viena įdomiausių ir populiariausių kolekcionavimo šakų – numizmatika. Kokia jos istorija ir ar verta investuoti į kolekcines monetas?

Kas yra numizmatika?

Numizmatika – tai monetų kolekcionavimas ir mokslo šaka, tirianti monetas ir kitus piniginius vienetus, archeologinius jų kompleksus, kalimo istoriją bei su monetų gamyba susijusius dokumentus ir technologijas. Terminas numizmatika pradėtas naudoti viduramžiais ir kilo iš lotynų kalbos žodžio „numisma“, reiškiančio „moneta“

Monetų kolekcionavimas Europoje pradėjo plisti XIV amžiuje, o XVI amžiuje buvo žinoma jau apie 950 monetų kolekcijų. Moksliniai monetų ir jų kolekcijų tyrimai buvo pradėti šiek tiek vėliau, XVIII amžiuje. Šiuo metu numizmatika yra viena iš istorijos mokslo sričių, pagal archeologinius radinius leidžianti nustatyti įvairių šalių prekybinius bei kultūrinius ryšius. 

Kolekcionuotojai ir specialistai, kurie analizuoja ir vertina kolekcinių monetų, banknotų ir medalių kokybę, vadinami numizmatikais. Šie žmonėsi tiria objektų fizines savybes, gamybos technologijas ir istorinį kontekstą. Numizmatikos studijoms remti visame pasaulyje įsteigta daugybė klubų, draugijų ir kitų organizacijų. 

Numizmatika – karalių hobis?

Monetų kolekcionavimo istorija siekia antikos laikus. Teigiama, kad to meto valdovas Cezaris Augustas rinko įvairių rūšių monetas iš užsienio šalių, kurias vėliau dovanodavo kitų užsienio šalių valdovams siekdamas palengvinti prekybos susitarimus.

Pirmuoju renesanso kolekcininku laikomas italų poetas, mąstytojas, mokslininkas ir humanistinės renesanso kultūros pradininkas – Frančeskas Petrarka. Tai liudija jo parašyti laiškai, kuriuose išsamiai aprašoma, kaip į jį kreipdavosi vynuogynų darbininkai, prašydami nupirkti iš jų monetas ir nustatyti ant jų pavaizduotus valdovus.

Šiais laikais monetų kolekcionavimas yra gana populiarus pomėgis, tačiau kartais jis vadinamas „karalių hobiu“, nes tarp žymių monetų kolekcininkų yra popiežius Benediktas VIII, Prancūzijos karalius Henrikas IV ir Šventosios Romos imperijos imperatorius Maksimilianas.

Šiuolaikinė numizmatika

Šiuolaikinė numizmatika tiria XVII a. ir vėlesnių laikų pinigų ir medalių gamybą bei naudojimą, siekiant nustatyti santykinį jų retumą. Tyrėjus taip pat domina monetų rūšys, tiražai, kalyklų padarytos klaidos bei socialinis, politinis ir ekonominis monetų kaldinimo kontekstas.

Šiuolaikiniai monetų tyrimai atliekami paprasčiau, nes internetas ir modernūs komunikacijos kanalai palengvina monetų istorijos tyrinėjimą ir dalijimąsi žiniomis su kitais numizmatikais.

Kolekcinė numizmatika – pelningas verslas

Monetos ar kiti žetonai, kurie yra reti, unikalūs arba turi ypatingą istoriją, kurią galima užfiksuoti dokumentuose, laikomi ne tik įdomiais, bet ir vertingais kolekciniais objektais. Kolekcinė numizmatika šiuo metu yra tapusi vienu iš pelningiausių verslų. Retos kolekcinės monetos gali būti parduodamos gerokai brangiau nei jų nominalioji vertė, todėl jos yra pelninga investicija.

Įsigyjant kolekcines investicines monetas, atsižvelgiama į jų numizmatinę vertę. Šią vertę sudaro monetos kokybė, retumas ir paklausa. Kuo monetos unikalesnės, įdomesnės ir retesnės – tuo didesnę turi vertę, kuri bėgant laikui gali tik augti. 

 

Lietuvos monetų kalyklos asortimente puikuojasi unikalios riboto tiražo kolekcinės ir investicinės monetos. Kviečiame apsilankyti kalykla.lt ir pasirūpinti vertinga investicija į ateitį.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos