Visos naujienos
2022-09-23

Dieviškos intrigos ir žmogiškos dramos: graikų mitologijos įkvėpta moneta „Bacchus“ jau čia!

  • Mūsų projektai
  • Naujienos

Europos kultūros lobynu vadinama senovės graikų mitologija jau beveik 3 tūkstantmečius žadina žmonijos vaizduotę. Kadaise iš lūpų į lūpas sklidę painaus siužeto pasakojimai nepraranda aktualumo ir šiandien, todėl, įkvėpti šių istorijų, Lietuvos monetų kalyklos meistrai pristato naują seriją „Dvylika olimpiečių (Olimpo dievai)“ ir pirmąją jos kolekcinę sidabrinę monetą „Bacchus“. Pasinerkite į dieviškų intrigų ir žmogiškų dramų kupiną pasaulį kartu su mumis!

Painūs santykiai Olimpo viršūnėje

Senovės Graikijoje (Eladoje) mitai ir legendos buvo neatsiejami nuo religijos, todėl, galima sakyti, persmelkė visas gyvenimo sritis. Įvairia forma plitusių istorijų įtaigumą didino ir tai, jog dieviškosios būtybės pasakojimuose išvaizda nesiskyrė nuo eilinių žmonių ar netgi, nepaisant magiškų galių, turėjo labai „žemiškų“ problemų – aštrių konfliktų, ydingų įpročių ir sunkaus charakterio savybių. Vieni iš labiausiai audringais tarpusavio santykiais pagarsėjusių graikų panteono atstovų – ant legendinio Olimpo kalno gyvenę dievai, paprastai vadinami olimpiečiais: dangaus ir griaustinio dievas Dzeusas, santuokos deivė Hera, jūrų dievas Poseidonas, išminties deivė Atėnė, ugnies dievas Hefaistas, meilės ir grožio deivė Afroditė, šviesos dievas Apolonas, medžioklės deivė Artemidė, vyno ir ekstazės dievas Bakchas, žemdirbystės deivė Demetra, karo dievas Arėjas, šeimos židinio deivė Hestija, požeminio pasaulio dievas Hadas bei keliautojų dievas Hermis, tarpininkavęs tarp žmonių ir dievų. 

Kaip ir įprasta graikų mitams, olimpiečių kelias į šlovę nebuvo lengvas. Viršenybę jie įgijo tik po dešimtmetį trukusio karo, kuriame Dzeusas vedė savo brolius ir seseris – Herą, Poseidoną, Demetrą, Hestiją ir Hadą – į kovą prieš titanus, troškusius valdyti pasaulį. Iškovota pergalė dievams garantavo nuolatinę vietą ant Olimpo, tačiau ne visi ja primygtinai naudojosi – pagrindinėse legendose apie olimpiečius pasakojama, jog vienu metu ant kalno būdavo ne daugiau nei dvylika dievų. Hadas turėjo savo karalystę, tad Olimpo viršūnėje buvo retas svečias, Bakchas mėgdavo nusileisti pas žmones, o Demetra dažnai lankydavo savo dukterį Persefonę, gyvenusią kartu su Hadu.

Bohemiško būdo dievas, mylėjęs taiką

Olimpo dievų įtaka peržengė ne tik antikinės Graikijos ribas, bet ir pralenkė laiką – pavyzdžiui, už tai, jog iki mūsų dienų išliko kultūros ir malonumo sąsajos, galima dėkoti Bakchui. Senuosiuose mituose šis dievas – vienas mėgstamiausių, mat skleidė paprastiems žmonėms artimas idėjas: globojo teatrą, mylėjo taiką, sergėjo civilizaciją ir įstatymus. Be to, aklas graikų dainius Homeras, laikomas pirmuoju Europos poetu, Bakchą ne kartą apibūdino kaip „žmonių džiaugsmą“. Šio dievo simboliai – medžiai, vynuogienojai, naminiai gyvuliai – dažnai figūravo švenčių metu, o tai labai greit suformavo savotišką kultą, kurį iki šiol siejame su laisva dvasia, vynu ir patiriama ekstaze.

Deja, žmonių meilė Bakchui – tik viena medalio pusė: jo santykiai su kitais dievais, kaip ir galima tikėtis, buvo nevienareikšmiai. Pavyzdžiui, vienoje iš gimimo legendų pasakojama, kad Hera taip pavydėjo Dzeusui, kuris buvo Bakcho tėvas, jog net bandė vaiką nužudyti. Kita legenda byloja, kad savo vietą ant Olimpo viršūnės Bakchas pelnė tada, kai išlaisvino Herą, kurią magiškoje kėdėje supančiojo Hefaistas – apsukrus vyno dievas tiesiog nugirdė ugnies globėją ir parnešė santuokos deivę atgal į Olimpą. Įdomu, jog, nepaisant painių tarpusavio  santykių, Bakchas vis tiek buvo laikomas vienu iš pagrindinių olimpiečių dvyliktuke.

Tviskančiu ažūru užburiantis monetos dizainas

Išskirtiniam graikų dievui skirta kolekcinė sendinto sidabro moneta „Bacchus“ – ypatingas Lietuvos monetų kalyklos meistrų kūrinys. Grynu auksu padengtos monetos reversas kupinas Bakchui priskiriamų motyvų: ir besiraizgantys vynuogienojai, ir prisirpę vynuogių kekės, simbolizuojančios derlių bei vaisingumą, ir šventiška gėrimo taurė, primenanti apie svaiginančią ekstazę, ir šelmiška dievo šypsena, kuri puošė jo veidą leidžiant laiką tarp paprastų žmonių. 

Ornamentiškas kūrinys užburia ne tik detalėmis, bet ir pritaikytais technologiniais sprendimais. Aukštas monetos reljefas dekoruotas naudojant naują paviršiaus apdirbimo technologiją – sendintą auksavimą. Averse pavaizduotas Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas. 

Ši moneta, įprasminanti dievo galią ir didybę, tikrai ras vietą jūsų numizmatikos kolekcijoje. „Bacchus“ parduodamas lakuotoje medinėje dėžutėje kartu su autentiškumą įrodančiu sertifikatu.

Užsisakykite naująją Lietuvos monetų kalyklos monetą „Bacchus“ ČIA.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos