Visos naujienos
2021-07-23

Tragiška meilės istorija įamžinta sidabrinėje monetoje

  • Mūsų projektai
  • Naujienos

Graikų mitologija – tarsi skrynia, kurioje sukaupta gausybė pasakojimų apie graikų dievus, mitines būtybes ir įvairius didvyrius. Tikriausiai kiekvienas yra girdėjęs bent vieną graikų mitinį pasakojimą. Vienas seniausių – mitas apie Jasoną ir argonautus. Ši istorija įprasminama Lietuvos monetų kalyklos monetų serijoje „Meilės mitai“. Pirmasis serijos kūrinys – sidabrinė moneta „Medėja ir aukso vilna“, skirta jausmams, be kurių negalėtų gyvuoti Medėjos ir Jasono meilė – švelnumui, drąsai ir atsidavimui.

Idėja atkeliavusi iš Senovės Graikijos

Graikijos mitas apie Jasoną ir Aukso vilną yra vienas seniausių herojinių mitų. Tai klasikinė išdavystės bei keršto istorija, kuri kaip ir daugelis graikų mitų, turi tragišką pabaigą. Nepaisant skaudžių įvykių, ši istorija turi ir kitą – jautriąją pusę, kurią atskleidžia pirmoji „Meilės mitai“ serijos moneta „Medėja“.

Kaip prasidėjo ši dramatiška meilės istorija? Dzeusas, dievų karalius, Jasono protėviui Friksui padovanojo auksinį aviną, kuriuo jis nuskrido iš Graikijos į Kolchidę. Kolchidės karalius, Saulės dievo Helioso sūnus Ajetas paaukojo aviną ir pakabino vilną į šventą giraitę, kurią saugojo drakonas, nes anot orakulo pranašystės, jeigu Ajetas praras vilną, jis neteks ir savo karalystės. Pasiryžęs susigrąžinti savo sostą, Jasonas sutinka atimti iš Ajeto auksinę vilną. Pastarojo dukra Medėja įsimyli Jasoną ir mainais už vedybas, pasisiūlo jam padėti. Taip užsimezga meilės, atsidavimo bei žiaurumo kupina istorija.

Viena ryškiausių graikų mitologijos figūrų

Sidabrinės monetos reverse vaizduojama pati Medėja – galinga moteris, pašėlusi meilužė, baisi burtininkė, kuri žino, ką reiškia begalinė meilė, rūpestis, aistra bei didžiulė išdavystė. Medėja turi daug veidų ir išlieka viena įtikinamiausių moterų figūrų graikų mitologijoje. Monetoje ji vaizduojama tame savo gyvenimo etape, kai buvo laiminga, spinduliavo grožiu, seksualumu ir elegancija. Toji beprotiškai stipri moteriška energija pakerėjo Jasoną, tačiau kerai nebuvo amžini. Naujajame Lietuvos monetų kalyklos kūrinyje herojės atvaizdą puošia net 5 „Swarovski“ kristalai – žalieji simbolizuoja augaliją, o žydrasis – vandenį.

Monetos averse – Jos Didenybės karalienės Elžbietos II portretas, apsuptas žavių vijoklinių augalų. Naujosios monetos gamyboje buvo taikomos UV spaudos bei aukšto reljefo technologijos. Kūrinio pakuotė, medinė dėžutė, pasižymi unikaliu sendintu dizainu.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos