Aprašymas
Pagoniškoje filosofijoje žemė įkūnija materialiąją sritį, gamtos tvarką ir stabilumą. Šis elementas simbolizuoja vaisingumą ir pamatinę jėgą, kuri maitina visa, kas gyva. Žemė taip pat reiškia ir apčiuopiamą egzistenciją: priešingai nei metaforiškos koncepcijos ar abstraktūs reiškiniai, ji yra neatsiejama nuo fiziškumo, todėl yra laikoma visko pagrindu, ant kurio statomi kiti elementai.
Monetų seriją įkvėpusiuose, feminizmo idėjomis persmelktuose dailininkės Eurikos Urbanavičiūtės paveiksluose „Moterys“ žemės elementą įkūnijančią gražuolę gaubia romumo aura. „Žemė“ čia – kūrėja, kurios rankose gimsta visi pasaulio tvariniai. Jos delnuose bei į plaukus įsisukę sraigių kriauklės – ne tik amžinojo gyvenimo ciklo, bet ir pirmykščių formų alegorija. Virš merginos galvos galima įžiūrėti ir kelis stilizuotus Saulės kryžius – kito nuo gyvybės atsiradimo neatsiejamo elemento simbolius.
„Portretuose perteikiu personažo vidines emocijas, peizažuose nematomus koloritus, paveikslo personažus apgaubiu gamtoje matytais šviesos ir šešėlių žaismo, faktūrų, gamtos elementų koloritais ir formomis, suteikiu jiems mistikos ir simbolizmo“, – taip seriją pristato dizaino autorė E. Urbanavičiūtė.
Kolekcinės sidabrinės monetos „Žemė“ paviršius apdirbtas sendinimo būdu, reversą puošia įspūdinga UV spauda. Averso kraštuose aplink pentagramą išdėstyti ją įkūnijantys 5 pradiniai elementai, sutinkami pagoniškų šaknų turinčiose filosofijose – tai oras 🜁, žemė 🜃, ugnis 🜂, vanduo 🜄 ir viską apjungianti Saulė ⊕. Centre pavaizduotas stilizuotas Niujė salos herbas, po kuriuo sukryžiuotos kovinės lazdos katoua – Niujė simbolis, o virš jų užrašytas šios salos moto „atua Niue tukulagi“.
Įdomu, kodėl ant monetos pavaizduota Jos Didenybė karalienė Elžbieta II ar kiti Niujė simboliai? O gal norite sužinoti, kodėl kaldiname dolerius? Skaitykite ČIA.