Aprašymas
Von Hohenheim’as nebuvo paprastas gydytojas – jis buvo eksperimentuojantis alchemikas, medicinos revoliucionierius, pasaulietis teologas, astrologas, Renesanso filosofas ir aiškiaregys, turėjęs pranašui prilygstančią įtaką. Jo šūkis „alterius non sit qui suus esse potest“ (liet. „Tegul niekas nepriklauso kitam, kas gali priklausyti sau pačiam“) taip pat liudija apie didžius alchemiko talentus bei išmintį. Pravardžiuojamas daktaru Paracelsu, šis žmogus įtvirtino chemijos vaidmenį medicinoje, dėl ko dažnai yra laikomas toksikologijos mokslo pradininku. Be to, jis pirmasis paskelbė, kad „tai, kas žmogų susargdina, taip pat ir išgydo“, jei yra duodama mažomis dozėmis – tai žymėjo šiuolaikinės homeopatijos ištakas.
Nors žinome daug jo biografijos duomenų, tamsiąją von Hohenheim’o asmenybės pusę vis dar gaubia paslaptys. Istorikai spėja, kad Paracelsas okultizmu susidomėjo dar ankstyvame amžiuje, kai sužinojo apie metalus, kurie „auga“ žemėje. Tiksli informacija apie šį jo gyvenimo laikotarpį yra paskendusi legendose ir prietaruose, tačiau, būdamas garsus chemikas, jis neabejotinai turėjo galimybę stebėti metalų virsmus lydymo katiluose. Atsižvelgiant į tai, kad viskas vyko XVI a., jis tikriausiai iškėlė hipotezę ir apie švino transmutaciją į auksą – to meto alchemikai manė, kad šis virsmas yra įmanomas.
Nepaisant „įprastų“ savo amžininkų idėjų, daktarą Paracelsą taip pat žavėjo kur kas tamsesni ir šventvagiški dalykai – jis pirmasis parašė apie sudėtingą dirbtinio žmogaus sutvėrimo procesą. Ironiška, bet šis išsamus homunkulo (lot. homunculus – „mažas vyras, miniatiūrinis žmogus“) sukūrimo aprašymas tapo Paracelso magnum opus. Mūsų riboto tiražo kolekcinė moneta „Paracelsas“ skirta šiai istorijai paminėti.
Nepaprasto kūrinio reverse vaizduojamas homunkulo gimimas laboratorinėje kolboje, į kurią daktaras Paracelsas įdeda slaptą ingredientą, simboliškai pažymėtą smaragdo žalumo „Swarovski“ kristalu. Kūrėją ir jo kūrinį supa įvairios okultinės detalės, pavyzdžiui, saulę ryjantis liūtas, ugnimi alsuojantis raguota gyvatė ir kelios kitos mitinės būtybės. Abipus daktaro Paracelso esantys saulė ir mėnulis simbolizuoja dienos bei nakties ciklą, kurio metu gimsta homunkulas.
Moneta „Paracelsas“ nukaldinta naudojant sendintą sidabrą su papildoma aukšto reljefo paviršiaus sendinimo apdaila. Abiejose monetos pusėse yra keletas segmentiškai paauksuotų elementų, pavyzdžiui, alchemiko kolba. Mūsų meistrų pasididžiavimas – originali briauna su stilizuota gyvate Uroboros, kuri simbolizuoja amžiną gyvybės ir mirties ciklą. Averso centre pavaizduotas stilizuotas Niujė herbas, jo apačioje sukryžiuotos kovinės lazdos katoua – Niujė salos simbolis, o virš jų užrašytas šios salos moto „atua Niue tukulagi“.
Įdomu, kodėl ant monetos pavaizduota Jos Didenybė karalienė Elžbieta II ar kiti Niujė simboliai? O gal norite sužinoti, kodėl kaldiname dolerius? Skaitykite ČIA.