Pirmojo 2024-ųjų metų ketvirčio aukso paklausos tendencijų apžvalga
- Naujienos
Pasaulio aukso taryba pasidalino duomenimis apie tai, kokie pokyčiai aukso rinkoje įvyko per pirmąjį 2024-ųjų metų ketvirtį. Kviečiame plačiau apžvelgti aukso rinkos situaciją ir svarbiausius pastarųjų mėnesių įvykius.
Aukso rinkos apžvalga
Lyginant su praėjusiais metais, aukso paklausa (neįskaitant nebiržinės paklausos) pirmąjį šių metų ketvirtį sumažėjo 5 % ir siekė 1,102 tonas, dėl tebesitęsiančio ETF nutekėjimo. Įskaitant nemažus investuotojų ne biržoje vykdomus pirkimus, bendra aukso paklausa, palyginti su praėjusiais metais, padidėjo 3 % (iki 1 238 t), o tai yra didžiausias pirmojo ketvirčio rezultatas nuo 2016 m.
Pirmąjį ketvirtį centrinių bankų aukso pirkimo tempai nesumažėjo: oficialios aukso atsargos pasipildė 290 t (grynąja verte), iš kurių tik dalis šiuo metu atsispindi TVF duomenyse. Aukso luitų ir monetų paklausa išliko tokia pat, kaip ir praėjusį ketvirtį – 312 tonų, o tai reiškia 3% augimą, lyginant su praėjusiais metais.
Pasaulinių aukso ETF turimų aukso vertybinių popierių kiekis sumažėjo 114 t. Europoje ir Šiaurės Amerikoje buvo stebimas ketvirtinis nutekėjimas, kurį šiek tiek kompensavo įplaukos į Azijos biržose kotiruojamus produktus. JAV registruoti fondai ketvirčio pabaigoje patyrė teigiamą pokytį.
Juvelyrinių dirbinių sektorius, atsižvelgiant į kainų kilimą, buvo stabilus. Pasaulinis juvelyrinių dirbinių suvartojimas per metus buvo tik 2 % mažesnis ir sudarė 479 t. Juvelyrinių dirbinių gamyba per metus padidėjo 1 % (iki 535 t), todėl per ketvirtį buvo sukaupta 56 t atsargų. Tuo tarpu technologijų srityje aukso paklausa padidėjo net 10 %, lyginant su praėjusiais metais. Tam įtakos turėjo dirbtinio intelekto bumas, ženkliai padidinęs paklausą elektronikos sektoriuje.
Svarbiausi įvykiai
LBMA (PM) aukso kaina pirmą ketvirtį vidutiniškai siekė rekordinę 2,070 JAV dolerių kainą už unciją – tai 10 % daugiau, lyginant su praėjusiais metais ir 5% daugiau, lyginant su praėjusiu ketvirčiu. Kovo mėnesį aukso kaina pasiekė naujas aukštumas, ketvirčio pabaigoje siekdama 2,214 JAV dolerių už unciją.
I metų ketvirtis pasižymėjo didele nebiržinių investicijų paklausa. Nors investuotojų ne biržoje vykdomi pirkimai yra neskaidrūs, juos aiškiai atspindi kainų kilimo tempas ir mastas. CME grynosios valdomų pinigų pozicijos, kurias galima naudoti kaip rodiklį, I ketvirtį padidėjo 91 t.
Kasyklų produkcija, lyginant su praėjusiais metais, padidėjo 4 % ir sudarė 893 t – tai rekordinis pirmasis ketvirtis pasaulio aukso tarybos duomenų istorijoje. Tuo tarpu perdirbimas, reaguojant į aukštesnes kainas, padidėjo 12 %, lyginant su praėjusiais metais ir siekė 351 toną. Tai didžiausias perdirbimo pasiūlos augimas nuo 2020 m. trečiojo ketvirčio, kai ji išaugo kartu su aukso kainomis, reaguojant į pandemiją.
Vakarų ir Rytų investuotojai elgėsi skirtingai. Vakaruose aukso pirkimai išliko stiprūs, tačiau buvo susidurta su didele pelno fiksacija – priešingai nei Rytų rinkose, kur auksas buvo stipriai perkamas kylant kainoms.
Taigi apibendrinant, bendroji aukso paklausa pirmąjį metų ketvirtį padidėjo 3 %, juvelyrinių dirbinių sektorius išliko stabilus, o technologijų srityje aukso paklausa ženkliai padidėjo. Perdirbimo pasiūla išaugo, o aukso kaina pastarąjį ketvirtį pasiekė naujas aukštumas.
Informacijos šaltinis – https://www.gold.org