Visos naujienos
2023-10-02

Pasaulinės aukso rinkos įtaka ir orientyrai: kaip vyksta prekyba auksu?

  • Naujienos

Gamtinių žaliavų sferoje nedaugelis spindi taip, kaip auksas. Tiesa, šis nepaprastas metalas užburia ne tik vizualiai, bet ir atlieka svarbų vaidmenį sudėtingame šiuolaikinės globalios ekonomikos mechanizme. Šiame straipsnyje supažindinsime jus su pasaulinės aukso rinkos „širdimi“, papasakosime apie įvairiapuses jėgas, lemiančias aukso kainų pokyčius, ir išnarpliosime sudėtingą veiksnių, aplinkybių bei įtakų tinklą. Nesvarbu, ar esate patyręs investuotojas, ar tiesiog domitės auksu, gilesnis supratimas apie šio žvilgančio tauriojo metalo prekybos rinką padės jums geriau susiorientuoti painiuose ekonomikos ryšių koridoriuose.

Kokios aplinkybės lemia aukso kainą?

Galima sakyti, jog visų tauriųjų metalų, įskaitant aukso, kainą globalioje rinkoje lemia ištisa tarpusavyje susijusių veiksnių simfonija, kurioje „groja“ ekonomikos ritmas, geopolitinė dinamika ir netgi rinkos psichologija. Didžiausią atgarsį sukelia pagrindinės ekonominės jėgos, ypač infliacija ir palūkanų normos: augant infliacijai aukso kaip vertę išlaikančio turto vaidmuo tampa vis svarbesnis ir traukia investuotojus, kurie „bėga“ nuo nuvertėjančių valiutų, o kai palūkanų normos išlieka mažos, sumažėja alternatyviosios sąnaudos, susijusios su tokio turto kaip auksas laikymu, todėl šis taurusis metalas tampa patrauklesnis investuotojams. Žinoma, šioje „scenoje“ automatiškai atsispindi ir geopolitikoje vykstančios dramos: karai, tarptautiniai konfliktai, prekybiniai ginčai bei politinis nestabilumas tauriųjų metalų prekyboje sukelia bangas. Pavyzdžiui, neramiais laikais investuotojai plūsteli į rinką, taip iškeldami aukso paklausą, ir kaina automatiškai kyla. Veiksmą scenoje sekančios publikos „aplodismentai“ (rinkos nuotaikos) taip pat turi didelę įtaką kainos svyravimams – psichologinė visuomenės būklė, naujienos, gandai ir net socialinių tinklų tendencijos gali sukelti prekybos aktyvumo bangas ar net domino efektą.

Pagrindinių rinkos dalyvių vaidmuo

Nenuostabu, jog šioje didingoje globalios aukso rinkos „orkestruotėje“ pirmuoju smuiku groja svarbiausi ir stambiausi žaidėjai – tai galingiausių pasaulio šalių centriniai bankai ir finansų institucijos, kurių įtaka seniai peržengė žemyno ribas. Pavyzdžiui, tokios valstybės kaip JAV ar Vokietija didžiules aukso atsargas kaupia ne tik kaip istorines relikvijas, bet ir kaip strateginį turtą, kuris sustiprina valstybėje cirkuliuojančių pinigų galią ir didina pasitikėjimą atitinkamų valiutų, pavyzdžiui, JAV dolerio, kursu. Be to, kai kurios valstybės aktyviai užsiima aukso gavyba ir tokiu būdu aktyviai prisideda prie pasaulinės šio tauriojo metalo pasiūlos augimo. Iš to kylanti „aukso politika“ turi pasekmių – įvairūs mokesčiai, aplinkosaugos standartai ir prekybos susitarimai sudėtingą rinkos dinamiką papildo niuansais, kurių sąryšiai ne visada būna aiškūs eiliniam investuotojui. Tam, kad aukso „simfonija“ skambėtų tinkamai, viena organizacija atlieka dirigento, suderinančio rinką apibrėžiančius standartus ir praktiką, vaidmenį – tai D. Britanijos sostinės finansų rajono širdyje įsikūrusi Londono investicinio aukso rinkos asociacija (angl. London Bullion Market Association, LBMA). Jos įtaka jau seniai peržengė tiek Britų salyno, tiek Senojo žemyno ribas: LBMA ne tik nustato globalios aukso kainos etaloną, bet ir griežtus aukso luitų prabos ir kokybės standartus, taikomus visame pasaulyje. Asociacijos iškeltas įsipareigojimas laikytis aiškių sąžiningos ir skaidrios rinkos principų skatina investuotojų pasitikėjimą bei užtikrina sklandžius ir patikimus sandorius.

Prekyba fiziniu auksu

Investavimas į auksą gali vykti tiek fiziniu, tiek ne fiziniu formatu. Fizinis aukso pirkimas apima apčiuopiamų aukso gaminių, tokių kaip luitai, monetos ar papuošalai, pirkimą ir turėjimą. Tai auksas, kurį galima palaikyti rankose, perkelti į kitą vietą, naudoti ir laikyti savarankiškai, vadovaujantis savo nuožiūra. Investuotojai fizinius aukso gaminius gali pirkti iš įgaliotųjų platintojų arba tauriųjų metalų bankų ir laikyti įsigytą brangųjį metalą pasirinktoje saugioje vietoje. Įsigijus auksą fiziniu būdu, jis tampa visiška investuotojo nuosavybe. Tokio tipo investicija yra ne institucijų pažadas užtikrinti jos vertę ir pasiekiamumą, bet realus fizinis turtas kuris negali dingti, pavyzdžiui, banko likvidacijos atveju. Visos saugumo rizikos šiuo atveju yra valdomos savarankiškai. Fizinių aukso gaminių pirkimas turi daug pranašumų diversifikuojant portfelį, tačiau jo kilmę atsekti gali būti sudėtinga, todėl planuojant tokią investiciją, aukso kokybės ir prekybos procesų skaidrumo užtikrinimas yra ypatingai svarbus. Kad investiciniai sandoriai vyktų sklandžiai ir atneštų siekiamą naudą, auksas privalo būti patikrintas, sertifikuotas kaip atitinkantis aukštus prabos bei kokybės standartus, taikomus pasauliniu lygiu ir perkamas tik iš patikimų, įgaliotų fizinių aukso gaminių platintojų. 

Prekyba auksu – ne tik fiziniu formatu

Mitas, jog auksu prekiauja tik keli išrinktieji – atsiradus skaitmeninėms platformoms, investicinio aukso prieinamumas labai išsiplėtė, o aukso sandoriai pasiskirstė tiek per fizinę, tiek per virtualią dimensijas. Kaip jau minėta anksčiau, fizinėje aukso rinkoje svarbiausias vaidmuo tenka LBMA, o štai Niujorko žaliavų birža (angl. New York Commodities Exchange, COMEX) ir Šanchajaus aukso birža (angl. Shanghai Gold Exchange, SGE) yra aukso ateities sandorių platformos, leidžiančios investuotojams per biržoje prekiaujamus fondus (angl. exchange-traded fund, ETF) spekuliuoti aukso kainomis nereikalaujant fizinės nuosavybės. Tokia galimybė pirkti ir parduoti fizinio aukso akcijas demokratizavo investavimą į auksą ir išplėtė rinkos prieinamumą platesniam dalyvių ratui.

Rinkos „pulsas“ pastaruoju metu

Kaip jau esame pasakoję ankstesniame straipsnyje, auksas yra nepamainoma investicinio portfelio diversifikavimo priemonė. Investuotojai – tiek privatūs asmenys, tiek institucijos – jau daugybę metų pripažįsta, kad išmintinga dalį turto skirti auksui ir taip padidinti savo investicijų atsparumą. Pastarųjų kelių dešimtmečių rodikliai tai tik paliudija: tiek per garsiąją 2008 m. ekonomikos krizę, tiek per neseniai pasaulį sukrėtusią COVID-19 pandemiją auksas ne tik išlaikė savo vertę, bet ir įspūdingai augo. Jei domėtis investavimu į auksą pradėjote palyginti neseniai, rekomenduojame susipažinti su istoriniais duomenimis aukso rinkos „pulsą“ sekančiame Pasaulinės aukso tarybos (angl. World Gold Council) portale Gold.org bei biržų operatorės „Nasdaq“ svetainėje.

 

Tikimės, jog šios įžvalgos padės priimti pagrįstus finansinius sprendimus renkantis investicinį auksą. Mūsų e. parduotuvėje galite įsigyti skirtingų aukso luitelių ir monetų, pagamintų žinomiausiose, aukštą produktų likvidumo lygį išlaikančiose pasaulio kalyklose. Peržiūrėkite asortimentą ČIA!

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos