Kolekcinių monetų priežiūra: kas, kaip, kodėl
- Naujienos
Tiek patyrusiems numizmatams, tiek šio specifinio hobio entuziastams kolekcinės monetos reiškia ne tik ypatingos piniginės vertės turtą, bet ir džiaugsmą rūpinantis unikaliais, meninę reikšmę turinčiais tauriųjų metalų dirbiniais. Tiesa, norint sukaupta monetų kolekcija pasirūpinti tinkamai, reikia turėti tam tikrų žinių ir įgūdžių: svarbu suprasti, kad monetų būklė gali turėti lemiamą įtaką jų galutinei vertei. Lietuvos monetų kalyklos gamybos technologai dalinasi aktualiais patarimais, kaip pasirūpinti turimomis kolekcinėmis monetomis. Laikydamiesi šių rekomendacijų galėsite būti užtikrinti, kad jūsų sukaupta kolekcija išlaikys ne tik fizines savybes, bet ir istorinę vertę, bus nepriekaištingos būklės, todėl monetomis galėsite džiaugtis ne vienerius metus ir net perduoti iš kartos į kartą.
Kur ir kaip laikyti kolekciją?
Tam, kad monetos būtų kuo mažiau veikiamos besikeičiančių aplinkos sąlygų, jas derėtų saugoti originaliose pakuotėse (skaidriose kapsulėse, reprezentacinėse dėžutėse ir kt.), o pačią monetų kolekciją laikyti tokioje patalpoje, kur palaikoma 18–23 °C temperatūra ir 45–55 % santykinė oro drėgmė. Monetų nerekomenduojame laikyti drėgnoje, blogai vėdinamoje, nešildomoje patalpoje, pavyzdžiui, sandėliuke, taip pat svarbu nedėti monetų ant karštų paviršių ar netoli stiprių šilumos šaltinių, tarkim, šildymo katilų ar radiatorių. Svarbu suprasti, kad temperatūros svyravimai, drėgmė, dulkės ir užterštas oras skatina metalų paviršiaus oksidaciją.
Kadangi kai kurie monetų gamybai naudojami metalai ir jų lydiniai nėra atsparūs ilgalaikiam tiesioginių saulės spindulių poveikiui bei mechaniniams pažeidimams, taip pat nerekomenduojame kolekcinių monetų išiminėti iš kapsulių (jei tenka, reiktų stengtis kuo greičiau įdėti atgal), nes monetų paviršius ir forma gali būti netyčia apgadinti: atsirasti įbrėžimų, įmušimų, įlenkimų ir kt. Dėl to sumažėja dirbinių numizmatinė vertė.
Jei įsigijote kolekcinę monetą be apsauginės kapsulės arba turimą kapsulę sulaužėte, mūsų e. parduotuveje rasite specialių stovelių monetoms ir medaliams.
Kaip valyti ir prižiūrėti monetas?
Jei vis dėlto tenka monetas išimti iš kapsulės ar specialaus įdėklo, darykite tai mūvėdami specialias juvelyrikai ir tauriųjų metalų dirbiniams skirtas pirštines, o monetas visada imkite tik už briaunos. Kad išvengtumėte fizinių ar cheminių pažeidimų, nedėkite monetų ant pliko delno, stiklo, gumos, plastiko, odinių dirbinių ar kitų kietų, nešvarių ir drėgnų paviršių:
- Sidabro bei jo lydinių dirbiniai itin jautrūs žmogaus prakaitui ir aplinkai, kurioje yra sieros ar chloro junginių – po sąlyčio gaminio paviršius gali patamsėti.
- Aukso bei paauksuotiems dirbiniams labai kenksmingas gyvsidabris ir jo druskos, kurių galima aptikti kosmetikoje – ant tokiomis medžiagomis paveiktų monetų paviršiaus gali atsirasti baltų dėmių.
Svarbu priminti, kad neatsiejama priežiūros dalis yra saikas. Venkite monetas (ar bet kokius kitus dirbinius iš tauriųjų metalų) valyti per dažnai, nes net ir valymas gali pažeisti paviršių bei sumažinti gaminio vertę. Monetas valykite tik tada, kai to iš tiesų reikia, o tam naudokite minkštą šluostę ir specialų, tauriųjų metalų dirbiniams skirtą valymo tirpalą, kad pašalintumėte visus nešvarumus ir oksidacines apnašas. Jokiu būdu nenaudokite abrazyvinių ar kitų stiprų poveikį turinčių cheminių medžiagų, kurios gali pažeisti monetų paviršių, taip pat venkite trynimo – tai gali palikti įbrėžimus ar įlenkimus.
Kolekcinių monetų priežiūrai tinkamų valymo šluosčių, servetėlių, pirštinių ir valiklių teiraukitės juvelyrikos dirbinių salonuose.
Nepamirškite inventorizuoti
Vienas didžiausių džiaugsmų bet kuriam numizmatui – gėrėjimasis sukaupta monetų kolekcija. Tiesa, tai turi ir praktinės naudos: inventorizuokite visas įsigytas monetas nurodydami įsigijimo datą, būklę, vertę pirkimo metu ir kitus svarbius duomenis. Informacijos atnaujinimas, pavyzdžiui, monetos vertės pokyčiai antrinėje rinkoje, laikui bėgant leis stebėti sukauptos kolekcijos vertę, o reguliari priežiūra padės užtikrinti, kad visų monetų būklė yra nepriekaištinga. Be to, sukauptas kolekcijos katalogas leis greičiau ir paprasčiau įvertinti, kokių monetų trūksta, pavyzdžiui, vagystės atveju.
Akivaizdu, jog tinkama monetų priežiūra ir išlaikymas yra labai svarbūs norint kolekcija džiaugtis ne vienerius metus. Laikydamiesi mūsų rekomendacijų ir naudodami tinkamas priemones būsite užtikrinti, jog kolekcinės monetos išliks tokios būklės, kokios buvo įsigijus. Tinkamai saugodami monetas ir reguliariai skirdami laiko jų priežiūrai būsite garantuoti, kad jūsų kolekcija galės džiaugtis ir būsimos šeimos kartos. Sėkmės kolekcionuojant!