Visos naujienos
2023-06-14

Investicinio aukso gavybos ciklas: nuo kasyklos iki galutinio produkto

  • Naujienos

Nors daugelio sąmonėje aukso išgavimas vis dar tampriai susijęs su vesternuose matytais aukso ieškotojais, kurie upėse specialiais sietais sijojo smėlį dairydamiesi saulėje tviskančių grūdelių, šiuolaikinis aukso išgavimas – gerokai modernesnis procesas. Šio tauriojo metalo „gyvenimo“ ciklas iki galutinio produkto apima keletą tarpusavyje susijusių etapų, pradedant aukso kasyklų žvalgyba bei tyrimais ir baigiant kasyklų eksploatavimo nutraukimu. Susipažinkite su pagrindiniais aukso gavybos žingsniais!

Telkinių žvalgyba

Geologai atlieka tyrimus, ima mėginius ir sudaro žemėlapius, kad nustatytų galimus aukso telkinius. Aptikus perspektyvią vietą atliekamos galimybių studijos, kurios leidžia įvertinti ekonominius ir aplinkosauginius rodiklius. Šis etapas gali trukti ir dešimtmetį, mat mažiau nei 0,1 % perspektyvių telkinių „įveikia“ būtiną kasyklos produktyvumo kartelę.

Pasiruošimas gavybai

Jei nustatoma, kad kasybos nauda visgi būtų teigiama, prasideda antras etapas: aplikuojama dėl reikalingų statybos leidimų, gavybos licencijų ir statoma reikalinga infrastruktūra – ne tik kasykla, bet ir jai reikalingi logistikos sprendimai. Dažnu atveju kuriamas ir kasyklos darbuotojų poreikius atliepiantis miestelis – miegamieji rajonai, gyventojams reikalingų prekių ir paslaugų taškai ir t. t. Šis etapas paprastai užtrunka 1–5 metus priklausomai nuo regiono.

Kasyba

Sukūrus reikalingą kasyklos infrastruktūrą pradedama eksploatacija – iš uolienų aukso mišiniai išgaunami naudojant atvirosios arba požeminės kasybos metodus. Iškasta žaliavinė medžiaga čia pat apdirbama, įskaitant smulkinimą, malimą ir cheminį apdorojimą, kad auksas būtų atskirtas nuo aplinkinių priemaišų. Tuomet kasykloje išgautas aukso koncentratas gabenamas į rafinavimo įmonę, kur yra toliau gryninamas ir lydomas. Vėliau išvalytas auksas formuojamas į luitus, paruoštus komercinei prekybai ar kitų produktų (monetų, juvelyrikos ir t. t.) gamybai. Priklausomai nuo kasyklos resursų ir darbo apimčių, eksploatacija tęsiasi maždaug 10–30 metų.

Eksploatacijos pabaiga

Žaliavų atsargoms natūraliai artėjant link produktyvaus eksploatavimo pabaigos, pradedamas darbų nutraukimo procesas. Jis apima kasybos operacijų nutraukimą, vietovės atstatymą ir poveikio aplinkai mažinimą. Pavojingos medžiagos pašalinamos ir tinkamai sunaikinamos, žemė atkuriama rekultivuojant ir apželdinant, taip pat nustatomos atitinkamos priemonės ilgalaikiam vietovės stabilumui užtikrinti tiek geologine, tiek socialine bei ekonomine prasme. Kasyklos eksploatacijos nutraukimo metu labai svarbu įtraukti bendruomenę ir konsultuotis su ja – toks procesas užtikrina, kad teritorija gali būti vėl integruota į tvaraus naudojimo praktiką veiksmingai užbaigiant kasyklos gyvavimo ciklą, o ne vienerius metus nuo kasybos tiesiogiai priklausę žmonės gali sėkmingai įsilieti į darbo rinką. Eksploatacijos užbaigimo procesas dažniausiai užtrunka 1–5 metus priklausomai nuo kasyklos dydžio.

 

Įdomu, kokių investicinių aukso gaminių galime pasiūlyti? Susipažinkite iš arčiau ČIA.

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos