Visos naujienos
2024-08-23

Antrojo 2024-ųjų metų ketvirčio aukso paklausos tendencijų apžvalga

  • Naujienos

Pasaulio aukso taryba pasidalino duomenimis apie tai, kokie pokyčiai aukso rinkoje įvyko 2024-ųjų metų antrąjį ketvirtį. Kviečiame plačiau apžvelgti praėjusio ketvirčio aukso rinkos situaciją ir svarbiausius įvykius. 

Aukso rinkos apžvalga

Aukso paklausa, neįskaitant nebiržinių investicijų, II-ąjį ketvirtį sumažėjo 6 % (iki 929 t), lyginant su praėjusiais metais. Ženkliai sumažėjęs juvelyrinių dirbinių vartojimas nusvėrė nedidelį augimą kituose sektoriuose. Prie bendros aukso paklausos pridėjus nebiržines investicijas, ji per metus padidėjo 4 % – iki 1258 tonų, o tai yra didžiausias II-ojo ketvirčio rodiklis Pasaulio aukso tarybos duomenų istorijoje nuo 2000-ųjų metų.

Rekordinės aukso kainos atsiliepė antrojo ketvirčio juvelyrinių dirbinių vartojimui, kuris, lyginant su praėjusiais metais, sumažėjo 19 % ir pasiekė žemiausią lygį ketverių metų laikotarpyje – 391 toną. Centrinių bankų grynieji aukso pirkimai buvo 6 % didesni (183 t), palyginti su ankstesniais metais. Tokį augimą lėmė poreikis apsaugoti ir diversifikuoti portfelį. 

Pasaulinių aukso ETF fondų turimų aukso vertybinių popierių kiekis II-ąjį ketvirtį sumažėjo 7 tonomis, taigi nežymiai, palyginti su 21 t sumažėjimu 2023 m. II-ąjį ketvirtį. Po nemažo ankstyvojo nutekėjimo sekė įplaukos. 

Mažmeninės investicijos į aukso luitus ir monetas buvo 5 % mažesnės – 261 t. Daugiausia dėl silpnos paklausos Vakarų rinkose. Technologijose naudojamo aukso kiekis, lyginant su pernai metais šoktelėjo 11 %, dėl dirbtinio intelekto tendencijų skatinamos paklausos šiame sektoriuje.

 

Svarbiausi įvykiai

LBMA (PM) aukso kaina II-ąjį metų ketvirtį vidutiniškai siekė rekordinę 2 338 JAV dolerių už unciją – 18 % daugiau nei praėjusiais metais ir 13 % daugiau, lyginant su tuo pačiu 2023-ųjų metų ketvirčiu. Gegužės mėnesį aukso kaina pasiekė naują rekordą – 2 427 JAV dolerių už unciją.

Nebiržinės investicijos (329 t) buvo reikšminga II-ojo ketvirčio bendros aukso paklausos dalis. Lyginant su praėjusiais metais, kartu su nuolatiniu centrinių bankų pirkimu, jos padėjo aukso kainai pasiekti rekordines aukštumas. Bendra aukso pasiūla per metus padidėjo 4 % – iki 1 258 tonų. Kasyklų produkcija antrąjį ketvirtį taip pat buvo rekordinė – 929 t. Antrinio perdirbimo pasiūla, reaguojant į kylančią aukso kainą tapo didžiausia per antrąjį ketvirtį nuo 2012-ųjų metų.

Regioninės investicijų tendencijos šį ketvirtį ir toliau skyrėsi. Rytuose aukso luitų, monetų ir ETF paklausa buvo didelė, o Vakaruose ji pastebimai sumažėjo. Vis dėlto Vakarų ETF investicijų srautai trečiąjį ketvirtį pradėjo grįžti. 

 

Apibendrinant, aukso paklausa II-ąjį ketvirtį buvo tvirta ir vyravo rekordinės aukso kainos. Prognozuojama, jog per šiuos metus atsigavę Vakarų investicijų srautai atsvers silpnesnę vartotojų paklausą ir galimai lėtesnį centrinių bankų pirkimą, lyginant su 2023-aisiais metais. 

Informacijos šaltinis – https://www.gold.org

Susijusios įžvalgos ir naujienos

Visos naujienos